Vše, co jste kdy chtěli vědět o zabezpečení podpisu zóny .cz (ale báli jste se zeptat)

Možná jste někdy přemýšleli, jakým způsobem je zajištěna bezpečnost při podepisování naší národní domény .cz a zda podepsání vaší vlastní domény nemůže ohrozit špatné zabezpečení domény nadřazené, tedy té .cz. O ceremonii kolem generování klíče KSK pro kořenovou zónu a o jeho zabezpečení jste se mohli dočíst například v tomto článku. Náš kolega Ondřej Surý je totiž jedním ze sedmi lidí na světě, kteří vlastní SMK kartu nezbytnou pro obnovení KSK klíče kořenové zóny. Jeho rady a zkušenosti nám také pomohly při vytváření našich vlastních procesů a pravidel nutných pro co nejbezpečnější provozování DNSSECu v zóně .cz.

Aby byla zvýšena bezpečnost při nakládání s KSK klíčem, je jeho správa oddělena od správy ZSK klíčů. Ty jsou používány při podepisování zóny pomocí DNSSEC a slouží k podpisu všech záznamů v zóně, zatímco KSK klíč slouží pouze k podepisování všech DNSKEY záznamů.

KSK_tym

Členové KSK týmu při KSK ceremonii

Samotné vybavení nezbytné pro realizaci KSK ceremonie, včetně notebooku, zařízení s uloženým KSK klíčem i bootovacího CD s Linuxem je uloženo v trezoru v sídle našeho sdružení. Vlastně to není tak docela přesné, protože v trezoru je ještě jedna schránka s vlastním zámkem, ve které jsou tyto nezbytnosti uloženy. Každý z členů KSK týmu má klíč pouze od trezoru, nebo od vnitřní schránky. Není tedy možné, aby někdo z KSK týmu sám vyjmul z trezoru jakoukoliv součást vybavení pro KSK ceremonii. Další kopie KSK klíčů a bootovacího CD jsou pro případ katastrofy uloženy také v trezoru banky.

Notebook má fyzicky odpojené bezdrátové sítě a je z něj vyjmutý harddisk, aby nebylo možné se na něj jakýmkoliv způsobem bezdrátově připojit a abychom se vyhnuli riziku nějakých zbytkových dat v cache, uložených mimo naši kontrolu. K bootování se používá CD s Ubuntu 12.0.4 LTS, upraveným pro potřeby ceremonie.

Pokud jde o generování nového KSK klíče, je při generování klíčů vždy přítomen jeden zástupce managementu. Po vygenerování nového klíče je získán hash tohoto klíče, který je zaprotokolován. Podepsané kopie dokumentu jsou následně rozdány všem držitelům klíčů od trezoru (členům KSK týmu), aby si kdykoliv v průběhu ceremonie mohli zkontrolovat, že se používá správný KSK klíč.

V případě potřeby podepsat novou sadu ZSK klíčů je tato nová sada podepsána GPG klíčem ZSK týmu a předána zástupcům KSK týmu. Ti musí být vždy minimálně dva a po celou dobu ceremonie se pohybují společně. Skript, který se stará o samotné podepsání, je zkontrolován ještě před podepsáním nové sady a to proto, aby byla žádost podepsána správným GPG klíčem ZSK týmu. Po podepsání je výsledná podepsaná sada ZSK klíčů opět podepsána pomocí GPG klíče KSK týmu tak, aby si následně členové ZSK týmu mohli být jisti, že manipulují se správnou sadou klíčů.

Celá ceremonie pro podepisování zóny .cz může působit jako poměrně složitá. Naším cílem však bylo poskytnout držitelům domén v zóně .cz jistotu, že ke kompromitaci KSK klíče a tím ohrožení bezpečnosti jejich domény nemůže dojít.

Pavel Bašta

Autor:

Komentáře (5)

 1. Ondřej Caletka říká:

  Díky za článek. Moc pěkně napsáno. Chápu to správně, že KSK klíč je trvale offline a přistupuje se k němu pouze prostřednictvím speciálního notebooku?
  A jakým způsobem se dopravují ty ZSK klíče k tomu KSK zařízení? Na nějakém flash disku, nebo nějak speciálně?

 2. Stanislav Petr říká:

  Proc bylo zvoleno prave Ubuntu 12.0.4 LTS a ne napriklad CentOS jako v pripade korenove zony?

 3. Pavel Bašta říká:

  Ondřej Caletka: Děkuji, jsem rád, že se Vám článek líbil. Ano, KSK klíč je offline. ZSK klíče se dopravují pomocí flashdisku. Proto také používáme podpis, abychom vyloučili záměnu.
  Stanislav Petr:Hlavním důvodem byl fakt, že se v naší společnosti hojně používá, máme tedy s Ubuntu větší zkušenosti.

 4. ex říká:

  Otazka je pouze jedina. Kdo by mel byt vlastne ten potencialni utocnik snazici se o pristup k takto „zabezpecenemu“ notebooku a co by tim vlastne ziskal za moznosti?

 5. Michal Prokop říká:

  ex: Samotný notebook plní v celém procesu pouze roli zabezpečeného a dedikovaného zařízení, na kterém podepisování ZSK klíčů probíhá, přístupem k němu by tedy útočník nic nezískal.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..