Nová podoba Katalogu routerů

Loni spuštěný projekt Katalog routerů, mapující podporu IPv6 u aktuálně prodávaných routerů, se letos dočkal aktualizace. Kromě nové várky testovaných modelů nastaly změny i v samotném pojetí stránek – rozhodli jsme se zaměřit na běžnějšího uživatele a koncipovat stránky tak, aby dokázaly posloužit jako rádce pro nákup domácího zařízení. Tedy strohé přehledy parametrů doplňují slovní hodnotící komentáře a modely jsou ohodnoceny informativním skóre, které umožňuje řazení modelů podle pořadí do kategorií Výhodná koupě, Špičkové routery a IPv6 za dobrou cenu.

V naší laboratoři máme k testování připraveno téměř 30 modelů, od miniaturních zařízení s jedním ethernetovým portem až po luxusní routery s integrovaným pevným diskem. Testováním zatím prošla jen část z nich, další recenze budou publikovány průběžně, jak se je podaří dokončit. Oproti předchozímu kolu testujeme veškerá zařízení s ethernetovým WAN portem, takže už není nutná deklarovaná podpora IPv6. Zůstává zaměření na domácí routery, neboť tam vidíme největší potenciál v zavádění IPv6.

Katalog_routeru

Novinkou v metodice testování jsou testy rychlostí routingu jak pro IPv4, tak i IPv6, rychlost downloadu a uploadu pomocí FTP, sdílení ve Windows (samba) a případně stahování z webového rozhraní.

Na rozdíl od dosavadní praxe hromadného testování velkého množství zařízení budou nové modely do Katalogu přibývat postupně, tak jak je budou distributoři uvádět na náš trh.

Jako marketingovou podporu projektu se chystáme nabídnout distributorům možnost opatřovat zařízení, která projdou testováním a splní uspokojivě daná kritéria, speciální pečetí.

Martin Sojka

Autor:

Komentáře (5)

 1. Ondřej Douša říká:

  Dobrý den, jsem velice rád že jste se rozhodli takto ukázat kvality a možnosti jednotlivých zařízení. Usnadňujete tak výběr jak běžným uživatelům tak i profesionálům (člověk nemusí hledat recenze a zkušenosti).
  Rád bych se ale zeptal zda plánujete přidat i routery Mikrotik nebo Ubiquiti – vím že jsou to zařízení který bežný uživatel nezvládne ale hodně by mne zajímalo porovnání s těmito stroji, abych věděl který router na trhu je blíže k mým představám. Děkuji.

  P.S. pečeť je super nápad!

 2. gnat říká:

  zrovna jsem se chtěl zeptat na to samé, proč vám tam tam chybějí Routerboardy. Nesouhlasím s tím, že by je BFU nezvládl, naopak ten webový průvodce je podle mě to nejpoužitelnější co je na trhu. A myslím že routovacím výkonem ty D-Linky zašlapou do země.

 3. MoB říká:

  Nemyslím, že domácí uživatel (na kterého je to zaměřeno) si koupí něco jako MikroTik. Pro domácí použití – a to říkám jako ajťák a linuxák – si představuju něco extrémně bezúdržbového s jednoduchou administrací. Mně se to líbí a těším se, až bude k dispozici hodnocení těch linksysů.

 4. Martin Sojka říká:

  Dobrý den, o routerech od Mikrotiku jsme s kolegy uvažovali, ale převážil názor, že moc nezapadají do koncepce „Rádce pro běžného uživatele“. Nicméně to ještě jednou promyslíme, pro srovnání to může být zajímavé.
  Co se týká Linksysů, 4 routery jsme testovali, výsledky si můžete na stránkách prohlédnout. Jen zatím nemají skóre, protože jsme u nich neměřili rychlosti. Vrátíme se k nim co nejdříve a dotestujeme.
  Díky
  Martin Sojka

 5. Martin Pavlik říká:

  Dobry den,

  domnivam se ze pomci Quick Setup zvladne Mikrotik RB751G-2HnD i bezny uzivatel. viz http://routerboard.com/RB751G-2HnD

  Myslim ze by rozhodne stal za otestovani.

  s pozdravem

  Martin Pavlik

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..