Komu klasická CAPTCHA až tak úplně nepomáhá

Kolega Petr Závodský vede v CZ.NIC tým testerů. Mimo to ale stojí za projektem Dobrý kód, který pomáhá handicapovaným lidem při práci s Internetem, konkrétně v případech, kdy narazí na Turingův test CAPTCHA; ne pro každého představuje tato součást celé řady webů snadno řešitelnou „překážku“. Jeho projekt je nejen prospěšný, ale také zajímavý a určitě si zaslouží minimálně trochu pozornosti. Rádi vám ho proto představíme formou rozhovoru s jeho autorem.

Co je Dobrý kód zač?

Na webových stránkách se čas od času každý z nás setká s obrázkovým CAPTCHA kódem. Ten, kdo vidí a nemá problém s pořadím znaků, prostě řetězec znaků opíše do formulářového okýnka a dál nic moc neřeší. Takový obrázkový CAPTCHA je však obrovskou překážku pro postižené, například zrakově. Když zrakově postižený narazí na takovou bariéru, dál se prostě bez cizí pomoci nepohne. Je pravda, že CAPTCHA se někdy opatřuje i zvukovým výstupem, to ale skýtá řadu neduhů. Jednak je zvukový CAPTCHA často špatně implementovaný, takže je postiženému prakticky k ničemu. Další problém hlasového výstupu představuje snížení zabezpečení. Tak se neimplementuje, protože snižuje úroveň zabezpečení toho obrázkového. A proto projekt Dobrý kód, kterým chci řešit nepřístupnost CAPTCHA. Dobry kód je také o lidské důstojnosti, kterou by jakékoliv zabezpečení nemělo snižovat nikomu z nás.

Pro koho je Tvůj projekt určený?

Dobry kód je primárně určen webovým uživatelům se specifickými potřebami a aktuálně nabízí dvě služby. U služby Screenshot uživatel zašle snímek obrazovky CAPTCHA Dobrému kódu a jako odpověď obdrží přečtený kód, s kterým může dál bez překážek zacházet. Druhá služba Encrypted CAPTCHA nabízí řešení zpřístupnění prakticky jakéhokoliv CAPTCHA. Aktuálně to je ale spíš na vývojářích, zda službu použijí a zpřístupní tak web i handicapovaným.

Jak jsi se k této aktivitě dostal a jak dlouho Tvůj projekt vzniká nebo vznikal?

Cesta k tomuto projektu byla dána konstelací několika okolností. Bratrovo postižení, můj zájem o aplikační bezpečnost, dřívější práce s různě handicapovanými, je toho více. Přibližně před dvanácti lety jsem pracoval na projektu o astronomickém vzdělávání zrakově postižených. Tehdy vzniklo několik konkrétních unikátních výstupů – hmatové planetárium, hmatové publikace s astronomickou tematikou, první hybridní publikace v Česku a další věci. Bavilo mě řešit různé technické překážky a těšilo mě, když výstupy byly k užitku. A tak teď to není o astronomickém vzdělávání zrakově postižených, ale o praktické pomoci tam, kde je více než potřeba.

Dobrý kód reálně začal vznikat přibližně před třemi měsíci. Původně jsem uvažoval jen o službě Encrypted CAPTCHA, později jsem připojil, po vzoru prolamování CAPTCHA armádami Indů, službu Screenshot.

V jaké je teď Dobrý kód fázi a kolik lidí na něm pracuje?

Aktuálně se s projektem seznamují první uživatelé. K dnešku službu Screenshot používá 29 uživatelů, bylo zpracováno něco přes 120 požadavků na opis CAPTCHA kódu, úspěšnost v použití služby je něco kolem 85 procent, 15 procent jde na vrub softwarových chyb a chybného uživatelského použití. V projektu jsou zapojeni tři lidé. Vývoj si vedu sám, dva lidé mi sporadicky pomáhají v rolích operátorů.

Co Dobrý kód v blízké nebo vzdálené budoucnosti čeká, jaké má ambice?

Teď je zapotřebí služby po softwarové stránce stabilizovat, opravit některé nedostatky, zakomponovat podněty od uživatelů, například zvýšit ochranu soukromí uživatelů deformací okolí CAPTCHA obrázku. Pak se budu věnovat šíření služeb mezi uživatele a rozšiřování funkcionalit. Služba Screenshot bude zpřístupněna prakticky komukoliv, operátorem bude moci být také kdokoliv. Služba bude samozřejmě propojena se sociálními sítěmi.

A na konec – co Tě vedlo k tomu, že jsi se do tohoto projektu pustil?

Jeden z hlavních důvodů jsem uvedl v předešlé odpovědi. Dalším může být to, že je obrázkový CAPTCHA pro mnohé více bariérou než ochranou, o čemž se možná až příliš hovoří, konferuje, ale neřeší se to. Posledním racionálním krokem ve zpřístupnění CAPTCHA bylo zavádění zvukového CAPTCHA. Zvukový CAPTCHA má však mnoho neduhů – často je nesrozumitelný, snižující úroveň zabezpečení toho obrazového CAPTCHA, někdy drahé pořízení. Zbytečná tlachání o tom, jak je problém neřešitelný, to byl asi velmi důležitý impuls.

Díky Petře za odpovědi. A pro vás, kteří by chtěli vědět více, je tu webová stránka projektu nebo kontakt na jeho realizátora.

Vilém Sládek

Autor:

Komentáře (7)

 1. Jirka říká:

  opravdu nevím jestli služba bude využívána, tak hojně, když je jednodušší oslovit člověka poblíž, na to aby se vyplatilo, zaměstnávat operátory na čtení, jelikož pokud by nebyla zajištěna odpověď do 5 minut, pak je to k ničemu když ty kody mají většinou několika minutový limit na opsání

 2. MUDr.Nováková Miloslava říká:

  Vyzývávám Vás pane Závodský k znepřístupnění sdělení na znamylekar.cz pro jméno MUDr. Nováková Miloslava, stomatolog, Zlín, tř. 3.května 1180, vzhledem k tomu, že nemám zájem o tuto fomu publicity a cítím se být těmi sděleními poškozená. Zvažuji na doporučení svého syna , advokáta , podat žalobu na ochranu osobnosti. Děkuji za kladné vyřízení této mojí žádosti. S pozdravem. MUDr. Nováková Miloslava. 16.3.2013 Zlín

 3. Pet Zavodsky říká:

  To MUDr. Novakova Miloslava: Dobry den. Opravdu nevim, o cem hovorite. S uvedenym lekarskym portalem nemam nic spolecneho. Asi tedy doslo z Vasi strany k nejakemu omylu. Jestli Vam nejak mohu pomoci, kontaktujte me prostrednictvim emailu na petr.zavodsky@owasp.org.

 4. Pet Zavodsky říká:

  To Jirka: Sluzba Screenshot je vyuzivana. Prumerna reakcni doba je 2 min. Tuto dobu navic v dalsi verzi zkratim.

 5. Petr Závodský říká:

  Vazena pani doktorko. Prohledl jsem si obsah, o nemz se zrejme zminujete. Pochopil jsem, ze svou „vyzvu“ myslite zrejme jinak, nez jsem puvodne pochopil. Ze vlastne mozna „volate o pomoc“.
  S podobnym sdelovanim nazoru o nekom jinem (jako na uvedenem portalu) samozrejme nesouhlasim a myslim si, ze takova publicita muze ublizit a zpusobit negativni dopady ruzneho charakteru (psychickeho aj.).

  Bohuzel ze sve strany nevidim zadne pravne pripustne moznosti, jak bych obsah mohl znepristupnit, byt pripoustim, ze technicke moznosti existuji.
  Nicmene me prosim kontaktujte e-mailem, poradim se s pravnikem, co se s danym pripadem da delat a jak bychom mohli postupovat. Pripadne se pokusim pomoci jinym zpusobem.

  Dekuji.

 6. Tomáš Rybka říká:

  Jsem plně nevidomý a službu velice vítám a přejí aby vše šlapalo, věřím, že to hodně usnadní pohyb všem těžce zrakově postiženým na internetu. Drobné nedostatky se určitě podaří vyladit. Díky službě jsem si mohl založit profil v seznamce a kamarádům třeba do izip. A bez pomoci někoho dalšího. Jsou webové stránky do kterých není příjemné říkat někomu jinému, aby přečetl captcvhu. Tom

 7. You can certainly see your expertise in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..