Nové statistiky CZ.NIC

Nedávné dosažení jednoho milionu registrovaných domén v doméně .cz vyvolalo mimo jiné zvýšený zájem o statistické údaje o rychlosti růstu počtu domén, jejich využívání, atp.

Sdružení CZ.NIC dlouhodobě publikuje na svých stránkách statistické informace o české národní doméně a snaží se také reagovat na nové trendy vytvářením nových statistik, které jdou nad rámec obsahu registru. Na našich stránkách tak můžete najít nejen informace o počtu aktuálně registrovaných domén, ale také třeba o hostingu či zavádění IPv6.

Bohužel jedním z vedlejších efektů zavádění nových statistik je jejich roztříštěnost – jsou k dispozici na několika URL a v různé podobě.

Abychom tuto situaci napravili a dali návštěvníkům našich stránek lepší přehled o všech publikovaných statistikách, rozhodli jsme se je sjednotit do jedné aplikace. Ta umožní jejich snadnou a především jednotnou vizualizaci a manipulaci s nimi. Aplikace je nyní k dispozici v Beta provozu na stránkách vývojového oddělení Laboratoře CZ.NIC.

Náhled přehledu nejdůležitějších statistik

Nové statistiky obsahují úvodní grafickou stránku, kde si může návštěvník udělat rychlý přehled o aktuálním stavu nejdůležitějších statistik. V druhé části jsou pak k dispozici všechny aktuální statistické výstupy CZ.NIC roztříděné do kategorií. Všechny statistiky mají stejné uživatelské rozhraní, které umožňuje interaktivně měnit parametry zobrazení statistik, např. časové období či způsob zobrazení dat. U grafů, které obsahují větší množství sérií, je možné si ručně vybrat některé z nich a udělat si tak například přehled o vývoji počtu domén u vybraných registrátorů.

Náhled stránky jedné statistiky

Právě zobrazená data na každé stránce je možno stáhnout ve formátu CSV a stejně tak je k dispozici odkaz na právě nastavené zobrazení statistiky, který umožňuje např. snadné sdílení nebo uložení konkrétního grafu.

V současné době pracujeme na dolaďování nového systému statistik, stejně jako na jejich rozšiřování o nové výstupy. Po tuto dobu budou k dispozici jak nové, tak původní statistiky.

Doufáme, že se vám budou nové statistiky líbit a poskytnou vám větší komfort při získávání informací nejen o naší národní doméně.

Bedřich Košata

Autor:

Komentáře (2)

 1. ETNyx říká:

  Ahoj, zajímalo by mne co je schovaný ve grafu Registry operations, pod položkou Errors? Určitě to nebude jen jedna věc ale překvapilo mne že to číslo je dost velký (cca 10x než součet ostatních hodnod v garfu)

 2. Martin Peterka říká:

  Dobrý den,
  „errors“ jsou EPP příkazy, které náš systém obdrží od registrátorů, a které registr při zpracování vyhodnotí jako chybné.

  Chybné skutečně mohou být z mnoha důvodů – syntaktické chyby, chyby v zasílaných datech, chyby při spojení a další.

  Jako chyby ale protokol vyhodnocuje i žádosti o informace o neexistujících kontaktech, doménách a dalších objektech v registru, žádosti o registraci již existujících kontaktů a také žádosti o registraci už zaregistrovaných domén. Tyto případy pak tvoří drtivou většinu požadavků, označených jako „errors“.

  Martin Peterka

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..