Tak už jen měsíc

Jsou to již tři měsíce od světového dne IPv6, kdy jsem naposledy na tomto blogu glosoval neradostnou situaci ubývání IPv4 adres. Oproti tehdejší prognóze došlo k mírnému posunu data vyčerpání IPv4 v Evropě, nicméně pořád platí, že toto datum je velice nepříjemně blízko. V současnosti se jeví jako pravděpodobné, že adresy by mohly dojít přibližně do měsíce. Ale dost předbíhání a pojďme se podívat, jak se v letním čase alokovalo. Za uplynulé tři měsíce bylo vydáno ze zásoby RIRů přes 28 miliónů adres a z toho téměř 14 z evropského RIPE NCC. Pořád tedy platí, že Evropané chtějí přibližně čtyři milióny adres měsíčně. Rozložení alokací dle regionů ilustruje následující graf.

IPv4 alokace dle RIR 06-08/2012

Vzhledem k tomu, že v Asii již IPv4 fakticky došlo, je APNIC jako již tradičně nejslabší. Pojďme se ale soustředit na Evropu a blízký východ, protože těm hrozí podobná situace v nejbližších dnech. Zde se stalo něco velmi překvapivého. Zemí, která přes léto žádala nevíce adres, je Írán. Íránci zažádali za červen až srpen o téměř 2,5 miliónu adres a jejich apetit pokračuje, protože na začátku září požádali o další milión. Je těžké spekulovat nad tím, co za touto aktivitou stojí, ale rozhodně to je velmi překvapivé, že Internet dosahuje takového rozmachu právě v této zemi. Na druhém místě skončili Rusové a za nimi Britové. Následující graf ukazuje podíly deseti nejaktivnějších států.

IPv4 alokace států EU regionu 06-08/2012

Každopádně RIPE NCC ohlásilo, že má už jen posledních 4 milióny adres krom posledního bloku, a že tedy brzy drasticky omezí jejich poskytování. Situace kolem IPv4 je tedy v celku neradostná, pojďme se podívat na IPv6. Za uplynulé tři měsíce požádalo o IPv6 prefix 474 LIRů, což zhruba odpovídá průměru posledních měsíců, jak je vidět na následujícím grafu.

IPv6 alokace

Nejvíce žádostí přišlo z USA (60), Velké Británie (33) a Německa (29). Češi si řekli o slušných 10 prefixů. A když už mluvím o Česku, měl bych ještě jednu potěšitelnou zprávu. V IPv6 statistikách za měsíc srpen jsme zaznamenali milník, který již nějakou dobu vyhlížíme. Podíl domén s IPv6 jmennými servery se přehoupl přes 50 % a díky tomu můžeme nyní prohlásit: „Každá druhá doména má jmenné servery dostupné po IPv6“. A protože dobrých zpráv není nikdy dost, je tu ještě jedna, tak trochu popelka mezi statistikami. IPv6 na poštovních serverech o sobě dává vědět a díky přírůstku 35228 domén za srpen se nejen přehoupla přes 10 %, ale se svými 13.04 % se přiblížila těsně pod hodnotu statistik webových stránek. Nezbývá jen doufat, že podobné přírůstky zaznamenáme i v dalších měsících.

Toť ze světa alokací zatím vše a určitě se s nějakým příspěvkem na toto téma nejpozději do měsíce ozvu.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (2)

  1. kiuba říká:

    Co na to rict…. jako zase musime chapat ze to asi delaj vsechno z nejakyho duvodu ze ano…

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..