IPv6 v České republice měsíc po „dni D“

Je tomu již něco málo přes měsíc, co se firmy z celého světa připojily k akci World IPv6 Launch a CZ.NIC spolu se svými partnery v Praze uspořádal k tomuto tématu konferenci, kde zejména ze stran poskytovatelů připojení zazněly sliby o brzké podpoře IPv6. Pojďme se nyní společně podívat na to, zda všichni ti, kteří se rozhodli šestku zapnout, ji po „velkém dni“ zase rychle nevypnuli a jak Telefónica dodržela svůj slib.

Operátoři – Telefónica dodržela svůj slib

Ti z vás, kteří jste se zúčastnili naší červnové konference, si pravděpodobně vzpomenete na to, jak se Ondřej Filip snažil z operátorů  „dostat“ konkrétní termín spuštění šestky a Jakub Votava pak přede všemi  prohlásil: „Pro domácí zákazníky bude dual stack k dispozici přibližně za měsíc.“ Ani ne měsíc po tomto prohlášení Telefónica podporu IPv6 skutečně spouští a od 1. července 2012 získávají všichni její noví zákazníci vedle IPv4 rovněž IPv6 adresu a některý ze dvou typů modemů (Comtrend VR-3026e, Huawei EchoLife HG622u) z nabídky. Pro stávající zákazníky nabízí Telefónica možnost objednat si fixní IPv6 adresu na zákaznické lince či v některé z prodejen.

Podíl webů neustále stoupá

Pozitivní dopad měl IPv6 den a všechna mediální pozornost, která ho provázala, rovněž na podporu IPv6 na straně webových, e-mailových a DNS serverů. Podle statistik našich laboratoří má AAAA záznam 13,49 % domén v .cz zóně, což oproti květnu představuje téměř 3% nárůst. Ještě větší skok lze najít v IPv6 Observatory zaměřující se na „velké hráče“ představující 500 nejnavštěvovanějších webů. Česká republika si v tomto žebříčku s přehledem stále drží první místo, přičemž nárůst mezi 1. červnem a 7. červencem činí více než 50 %.

Graf - IPv6 Observatory

Vzhledem k tomu, že na rozdíl od našich laboratoří se statistika IPv6 zaměřuje jen na 500 nejnavštěvovanějších stránek z dané země (tj. nejen stránky v národní doméně, ale rovněž stránky jako je Facebook.com či Google.com i jiné), můžeme v číslech dobře vidět, jak se podpora šestky v České republice promítla rovněž do statistik ze Slovenska, kde za více než 100% nárůstem stojí především stránky jako je Seznam.cz či Centrum.cz. O tom, že podpora IPv6 na Slovensku není zdaleka tak silná pak svědčí i to, že třeba Zoznam.sk či Centrum.sk zatím podporu nové verze IP protokolu nezprovoznili. Velcí hráči typu Google či Facebook pak stojí za skokovým nárůstem například u Kypru.

Vedle vlastních webů se pak podařilo udržet rovněž podporu IPv6 u DNS serverů, kde se blížíme k „magické“ 50% hranici. Zatímco 7. července, tedy den po „dni D“ naše laboratoře hlásí 49.82 % o měsíc dříve to bylo 49,58 %, to jest o cca. 2 300 domén více.

Jiří Průša

Autor:

Komentáře (5)

 1. AsciiWolf říká:

  Mám již cca. 8 let ADSL (nyní VDSL) připojení od O2 (dříve Český Telecom) a až do nedávna jsem byl relativně spokojeným zákazníkem…

  Když jsem se (na serveru lupa.cz) dočetl, že O2 konečně spustilo nativní IPv6 (dual stack), neváhal jsem a kontaktoval jsem zákaznickou linku (800 020 202).

  Bohužel, mé počáteční nadšení rychle vyprchalo poté, co jsem zjistil, jak to s implementací dual stacku u O2 je ve skutečnosti…

  Ve stručnosti:

  Novým zákazníkům bude od O2 přidělen /64 IPv6 blok a neveřejná IPv4 adresa (dva NATy) bez možnosti pořízení adresy veřejné.

  Stávajícím zákazníkům bude v případě aktivace IPv6 jejich stávající veřejná (v mém případě i pevná) adresa zrušena, přidělena rovněž adresa neveřejná (dva NATy) a /64 IPv6 blok.

  Jako stávající zákazník, který si cca. 6 let připlácí 100Kč/měsíc za pevnou IPv4 adresu mám tedy jedinou možnost – IPv6 si neaktivovat a modlit se, ať termín, kdy O2 tento protokol aktivuje automaticky všem stávajícím zákazníkům, nastane co nejpozději… :-(

  Více viz můj příspěvek přímo na O2 Fóru: http://www.o2.cz/osobni/forum/?topic_id=2757&post_id=16743#16743

 2. rup říká:

  Uff. Také si platíme pevnou veřejnou IPv4 a provozujeme na svém serveru různé služby. Je pro nás nemyslitelné, že by Telefónica v budoucnu nám oznámila, že nám dává nějaký pevný veřejný blok IPv6 adres, ale že máme pevné veřejné IPv4 dát pápá. Doufám, že tohle je opravdu nenapadne (museli bychom najít jinou alternativu).

 3. AsciiWolf říká:

  rup,

  Jak jsem již psal na tom O2 fóru: Je možné, že dotyčná paní operátorka měla pouze špatné informace a ten její „kolega odborník“ rovněž.

  Každopádně se mi k tomu nepodařilo na webu O2 ani jinde najít žádné relevantní informace a ti operátoři na běžné O2 help line (jinde mne nepřepojí, jelikož jsem pouze obyčejný zákazník – fyzická osoba) k tomu očividně nemají dostatek informací…

  Zbývá tudíž počkat na nějaké oficiální vyjádření O2 k tomuto problému, každopádně mám docela strach z toho, že si O2 bude hrát na „mrtvého brouka“… :-/

 4. patrik říká:

  Uvítal bych, kdyby na stránce http://katr.labs.nic.cz/ byly zveřejněny i ony podrobnosti z testů (vlastními slovy), tak jak bylo na konferenci ze strany NIC slibováno. Děkuji

 5. Ondřej Surý říká:

  @AsciiWolf: Byl jsem pravděpodobně jeden z prvních (ne-li úplně první), kdo ze stávajících zákazníků o IPv6 žádal a zdá se, že to dopadlo tak, že jsem dostal i pevnou IPv4 adresu.

  Až budu mít chvilku a tu IPv6 doma dokonfiguruji (mám ten jejich modem v bridge mode), tak o celé této anabázi sepíšu sem na náš blog článek.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..