„Autonomní“ Internet alá Čína

O tom, že Internet jako otevřená platforma, která překračuje prostor i čas, se úplně nepotkává s oficiální politikou autoritativních režimů (a nejen jich), netřeba dlouze diskutovat. O velkém čínském firewallu, blokování Twitteru v čase íránské zelené revoluce, vypnutí Internetu v Egyptě po protestech po volbách v roce 2011 a dalších toho bylo napsáno dost mimo náš blog, ale vždy se jedná či jednalo o jednotlivosti, které z technického pohledu narušují normální chování sítě.

Internetový draft DNS Extension for Autonomous Internet(AIP), který jako individuální podání poslali do IETF pánové Diao, Diao a Liao, ovšem tento systém „výpadků“ chce změnit. Nový návrh by počítal s tím, že by vedle stávajícího DNS stromu „zasadili“ další „autonomní“ DNS strom (či stromy), který by dle zvážení jeho správce obsahoval pouze některé top-level domény. Takových nezávislých stromů by mohlo být v Internetu více a přístup mezi nimi by byl zajištěn pomocí translačních bodů, které by odpovídaly dotazy ležící v uměle vytvořeném podstromu. Na stránky CZ.NIC by se z takové země pak dalo přistupovat jen pouze dotazem například na „www.nic.cz.资本主义的怪物“. Takový dotaz by byl předán příslušnému (pravděpodobně vládnímu) DNS serveru obsluhující doménu .资本主义的怪物, který by z dotazu odstranil příponu, předal jej například do DNS stromu, který je spravovaný ICANNem, a zpátky přeposlal odpověď (nebo také ne).

Osobně vnímám takovou iniciativu za velmi škodlivou otevřenému Internetu a domnívám se, že by IETF v žádném případě nemělo legitimizovat cenzuru tohoto druhu a zasadíme se o to, aby tento návrh v IETF neprošel.

Ondřej Surý

Autor:

Komentáře (4)

 1. faha říká:

  Zbezne jsem ten draft proletl, kluci cinsky jsou mazany, je to vcelku jednoduche.
  Predpokladam,ze provoz vlastniho DNS serveru v Cine, take nebude zadny med.

 2. Ondřej Caletka říká:

  Je však otázka, zda nepodpoření standardu nějak zabrání Číně v jeho implementaci. Možná by v zájmu poznání nepřítele bylo lepší standard přijmout, aby aspoň bylo veřejně známé, jakým způsobem velký čínský firewall funguje… I když ani existence standardu nezabrání nikomu ve vytváření nestandardních řešení.

 3. Marcel Kolaja říká:

  Přesně tak. A takovou legitimizaci by potom použily další země: „Vždyť je to standardní chování, je naprosto v pořádku to implementovat.“ USA by byla jedna z prvních a jelikož je to přece demokratická země, tak by to neváhal převzít celý svět.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..