Evropská komise plánuje zřídit Evropské centrum pro boj proti kyberkriminalitě

Narůstající kybernetická kriminalita nedává spát ani Evropské komisi (EK), která na konci března navrhla zřízení Evropského centra pro boj proti kriminalitě, tzv. EC3. V rámci odůvodnění nové instituce stojí za povšimnutí především vyjádření celosvětové ztráty ve výši 388 mld. USD, díky čemuž je kyberkriminalita výnosnější než obchod s marihuanou, kokainem a heroinem dohromady.

Úkolem nového centra, jenž by fungovalo v rámci Europolu, by mělo být především shromažďovat informace o kyberkriminalitě, podporovat členské státy či vystupovat jménem vyšetřovatelů z celé Evropy, kteří se touto formou trestné činnosti zabývají. V hledáčku pozornosti této instituce by pak měly být trestné činy, jako jsou podvody na internetu páchané organizovanými skupinami, pohlavní vykořišťování dětí či útoky proti kritické informační infrastruktuře.

Podle plánu EK by mělo být centrum zřízeno již v průběhu příštího roku a v plném provozu by mělo být o rok později, tedy od roku 2014. Do té doby však návrh čeká projednávání Radou EU i Evropským parlamentem. Budeme tedy moci sledovat, co se z na první pohled „nevinných formulací“ typu „podpora vazeb na skupiny CERT“ či „spuštění internetové aplikace pro hlášení případů kybernetické kriminality a napojení ohlašovacích kanálů pocházejících od různých aktérů včetně podniků“ vyklube. Zajímavé bude jistě i nastavení kompetencí ve vztahu k Evropské agentuře pro bezpečnost sítí a informací (ENISA), jejíž stávající mandát vyprší 13. září 2013 a při projednávání nového mandátu na půdě Rady i Evropského parlamentu zaznívají hlasy, které by ENISA rády přiřkly rovněž pravomoci v oblasti kybernetické kriminality.

Jiří Průša

Autor:

Komentáře (1)

  1. Pindal říká:

    Hm, by mě zajímal ten myšlenkový veletoč, jak se ze ztráty udělá výnos.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..