Tak nakonec přes 2 000

Ve čtvrtek jsem z oznámeného počtu žadatelů spekuloval, kolik by mohlo být vlastně žádostí o nové domény. A netrvalo to dlouho a ICANN tuto otázku zodpověděl. V pátek totiž oznámil, že je jich 2091 a k tomu je ještě 214 žádostí, u kterých nebyl zaplacen poplatek za slot, což je 5 000 USD. Vzhledem k tomu, jak čas pokročil, už ovšem není příliš pravděpodobné, že by z těch 214 bylo mnoho oživeno. ICANN dále oznámil, že má díky tomuto procesu na kontě zhruba 350 milionů dolarů, což je rozhodně velmi zajímavá částka už s ohledem na to, že roční rozpočet této organizace je mírně přes 60 milionů USD. Vzhledem k tomu, že za jednu žádost by měl žadatel uhradit 185 000 USD, vypadá to, že drtivá většina žádostí (zhruba 90 % nebo 1 900) již byla dokončena a uhrazena.

Takto vysoký počet žádostí znamená, že posuzování bude rozděleno do nejméně čtyřech dávek. Jak jsem již vysvětloval v článku na Lupě, ICANN totiž již dříve avizoval, že dokáže posuzovat nejvíce 500 žádostí v jednom okamžiku. Délka úvodní části posuzování žádosti byla odhadnuta na přibližně pět měsíců. Tedy jenom úvodní fáze posuzování nebude pro některé domény hotova dříve než v půlce roku 2014.

V této souvislosti si stále kladu otázku, proč bylo tak nutné zastavit proces pouhých 12 hodin před ukončením řádné lhůty. ICANN ohlásil, že důvodem byl únik informací. Ale s ohledem na to, že se všechny žádosti mají stejně brzy zveřejnit, v tom až tak velký problém nevidím. Ano, někdo mohl v systému zjistit, jakou doménu chystá jeho konkurence, ale zjistit to 12 hodin před uzavřením podávání žádostí by mu už nijak nepomohlo – žádost by už stejně nestihl podat. Velice podezřele působí i fakt, že systém je odstaven již téměř měsíc. Teď naopak lidé, kteří nějaké informace nelegálně získali, mají čas s nimi pracovat. Takže mi to připadá velmi podezřelé. No těším se, až budu moci na meetingu v Praze položit zástupcům ICANNu několik otázek.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (2)

  1. Karel říká:

    K tomu úniku došlo 12 h před koncem? Nebo v ten moment došlo „jen“ k zastavení přijímání žádostí?

  2. Ondřej Filip říká:

    V ten moment doslo k zastaveni prijimani zadosti. Kdy presne doslo k uniku jeste ICANN nerekl.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..