10 % webů je dostupných přes IPv6!

Jak jistě víte, pravidelně měříme rozšíření protokolu IPv6 v doméně .cz. V únoru jsme zaznamenali překročení důležité hranice – každý desátý webový server (tedy přesně každý web běžící na adrese ve tvaru www.<doména>.cz) má AAAA záznam a je tedy dostupný po IPv6. Při detailnějším pohledu by někomu mohlo přijít divné, že po nedávném ohlášení 900 000 domén v zóně .CZ stačí 89 561 domén na oněch 10 procent. Pro vysvětlení, my počítáme poměr u domén generovaných do zóny. Ten rozdíl tedy tvoří domény v ochranné lhůtě nebo ty, které nemají správný NSSET a pod.

K 10 procentům se blíží také počet mailových serverů s IPv6, což je další velice pozitivní zpráva. A vůbec nejlepší je situace v oblasti jmenných serverů; zde patrně velký kus práce odvedli naši registrátoři. Totiž přes 48 procent domén má alespoň jeden takový server dostupný po „šestce“ (pevně věřím, že už na konci března dojde k pokoření hranici 50 procent). Dopomoci k tomu můžete i vy. Stačí jen nasadit IPv6 ve vaší síti nebo na vašich serverech.

Kdo sleduje náš blog, ten ví, že téma IPv6 je v našem hledáčku dlouhodobě. Osvěty v této oblasti zatím rozhodně není moc. Krom našich školení, knihy a podobně připravujeme další akce. Ale o tom až příště….

Každopádně, IPv6 stoupá a to je vzhledem k docházení IPv4 adres moc dobře. Velmi by mohl pomoci plánovaný druhý světový den IPv6, který bude 6. června 2012. V tento den zapnou (tentokrát už nastálo) IPv6 největší světoví hráči jako Google, Facebook, Akamai, Microsoft Bing, Yahoo a mnozí další. Pevně věřím, že ani česká komunita nezůstane pozadu a aktivně se přidá. Rádi uslyšíme, třeba v komentáři pod článkem, jestli se také chystáte k tomuto dni připojit.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (5)

 1. Peto J. říká:

  Mate, prosim, statistiky aj o tom, kolko z tychto webov funguje cez IPv6? Mozno by stacilo zistit, kde vsade na porte 80 IPv6 adries niekto poslucha a zvlada aspon GET /.

 2. Petr Černohouz říká:

  Dobrý den, takovéto statistiky momentálně nemáme, ale samotné nás to zajímá, takže pracujeme na nové verzi statistik, která již bude obsahovat i kontrolu dostupnosti.
  Petr Černohouz,
  Laboratoře CZ.NIC

 3. Marcel Dauth říká:

  Dobrý den,
  zajímá mě jak je to s poskytováním připojení k internetu mobilům.
  Jak to je momentálně a jaká je budoucnost připojení mobilů prostřednictvím IPv6.
  Příjemný den a děkuji předem za odpověď.

 4. Vilém Sládek říká:

  Dobrý den,

  děkuju Vám za komentář a jako odpověď Vám posílám link na loňské vystoupení kolegy ze Slovinska, který se tomuto tématu věnoval – http://www.nic.cz/public_media/IT11/den1_07_primoz_jenko.mp4. Zároveň bych Vás rád pozval na naši konferenci o IPv6, kterou spolupořádáme 6. června v Národní technické knihovně v Praze. Něco málo k ní jsme nedávno zveřejnili na tomto blogu – http://blog.nic.cz/2012/03/29/co-byste-chteli-slyset-o-ipv6-na-6-6-pripravujeme-ipv6-only-akci/. Více informací představíme na konferenční webové stránce nebo v médiích na začátku května.

  S pozdravem,

  Vilém Sládek

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..