Teredo pod drobnohledem

Sdružení CZ.NIC provozuje již přes půl roku vlastní teredo relay, čímž umožňuje rychlejší a komfortnější užívání této služby pro české uživatele. Rozhodli jsme se tedy podívat, jak využívaná a potenciálně užitečná tato služba je.

Uživatelé operačních systémů firmy Microsoft mají teredo v základním stavu povoleno a pokud jim nebrání v cestě restriktivní firewall nebo problematický NAT, můžou využívat veškeré výhody, které IPv6 nabízí. Získání IPv6 adresy (nejen) pomocí terada přináší jednu nespornou výhodu, a to přímou adresovatelnost. Obnovuje se tak jeden ze základních principů internetu, kterým je možnost přímé komunikace každého s každým. Při tomto konstatování se již lidem začnou vybavovat p2p služby jako například bittorrent. O oblibě této kombinace svědčí i návody a rady na zprovoznění tereda, které lze nalézt na fórech věnovaných právě bittorrentu.

Bohužel není úplně snadné určit, co je a není bittorrent. Dříve byl pro tyto služby vyhrazen rozsah portů 6881 – 6999, ovšem takový provoz považuje mnoho ISP za nežádoucí a omezování na základě čísla portu bylo tou nejsnazší variantou. Začala se proto měnit čísla portů a dnes si již většina klientů volí náhodný port pro komunikaci při každém startu. Zkusili jsme se podívat alespoň na výše zmíněné staré porty a další zajímavé statistiky.

Data pocházejí ze dne 1. února 2012. Za tento den „proteklo“ teredo servery 350,7 GB dat, což se rovná průměrnému datovému toku 32,4 Mb/s. Servery zpracovaly data od 5,3 milionů unikátních IP adres. 500 IP adres s nejvíce přenesenými daty vytvořilo 126,7 GB přenesených dat (36,13 %). Jedná se o zdrojové IP adresy; není již rozlišeno, zda data byla z této adresy stahována nebo zda je tento uzel nahrával na vzdálený server.

Rozdělení zdrojových adres dle zemí ukazuje následující graf.

 

Protokoly TCP a UDP jsou zastoupeny rovnoměrně a každý tvoří přibližně 49 % provozu, zbytek je převážně ICMPv6.

Z cílových portů vyčnívá port 35691, data směřující na tento port tvoří 3,3 % veškerého provozu. Další v pořadí, port 43997, už tvoří pouze 0,9 %. 20 nejvytíženějších portů tvoří 13,09 % procent veškerého provozu, zastoupení jednotlivých portů je vidět na následujícím grafu.

Webový provoz (port 80 a 443) se na celkovém objemu podílel 220,6 MB (cca 0,06 %). Oproti tomu provoz na  „dobře známých“ torrentových portech byl 11,1 GB (3,17 %). Jak již bylo uvedeno výše, nelze určit, zda se jedná opravdu o torrenty, ani zda se torrenty neskrývají za jinými porty, ovšem port 6881 se objevuje i ve výše uvedeném grafu…

Petr Černohouz

Autor:

Komentáře (2)

  1. petr_p říká:

    Jak se CZ.NIC připravuje na nadcházející 6. červen? Minulý rok to prý vače brána protokolu Teredo neustála.

  2. Jaromír Talíř říká:

    Za ten půlrok prošlo naše řešení pro Teredo relay poměrně velkou rekonstrukcí a to jak výměnou HW a operačního systému tak nasazením loadbalancingu mezi tři servery. Stát se může cokoliv, ale přípravili jsme se důkladně.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..