Úprava Pravidel registrace: vyšší ochrana držitelů domén a posílení možností poškozených při vedení sporu

V poměrně rychlém sledu za sebou se mění Pravidla registrace, tedy zásadní dokument, který upravuje podmínky registrace domén. Podívejme se trochu podrobněji na to, o jaké změny se jedná.

Změna článku 6.2., účinná již od 1. října, sleduje především zvýšení ochrany stávajících držitelů doménových jmen. Ochranná doba, tedy doba, kdy registrace domény na původního držitele trvá, ačkoliv do dne expirace nebyla doména prodloužena na další období, se prodlužuje ze stávajících 45 dnů na dnů 60. Držitel tedy může svoji doménu po uplynutí doby, na kterou si ji uhradil, prodloužit ještě v následujících 60 dnech, přičemž posledních 30 dní trvání této lhůty už ale doména není funkční, je vyřazena z DNS (původně byla lhůta 30 + 15 dní vyřazení z DNS). Ruku v ruce s touto změnou jde také úprava samotného systému rušení expirovaných, tedy držiteli neprodloužených, doménových jmen – domény již nebudou rušeny v konkrétní jednu denní hodinu, ale v průběhu celého dne. I cílem tohoto kroku je zvýšení ochrany držitelů: pokud přes veškerá upozornění, a to jak ze strany CZ.NIC, tak ze strany svého registrátora, přece jen zmeškají čas pro prodloužení registrace a doména je zrušena, díky tomuto opatření (a související úpravě ceníku pro registrátory, kdy dochází ke zpoplatnění nadlimitních dotazů do registru) se komplikuje zasílání automatických dotazů do registru a držitel má tudíž větší šanci, že jeho doménu nezachytili „roboti“ a zůstala (déle) volná a může si ji tedy znovu zaregistrovat, má-li o ni zájem.

Další změna rozšiřuje možnost blokace domény. V tuto chvíli je CZ.NIC oprávněn doménu bez souhlasu držitele zablokovat na základě rozhodnutí státního orgánu, přičemž nejčastěji se tak děje na základě předběžného opatření nařízeného soudem, usnesení Policie České republiky, exekučního příkazu a podobně. Od 1. listopadu může doménu zablokovat CZ.NIC na žádost třetí osoby, a to za podmínek čl. 16.5.: osoba, která o blokaci žádá, se vůči držiteli ve sporu domáhá převodu doménového jména a doloží, že učinila kroky vedoucí k zahájení řízení u soudu (takovým dokladem bude tedy nejčastěji soudem potvrzená žaloba – žaloba s vyznačením podání na soud). Tato blokace nemůže trvat déle než 4 měsíce a po jejím ukončení může být doména na základě tohoto ustanovení pravidel zablokována nejdříve po uplynutí 12 měsíců, počínaje právě ukončením předchozího zablokování. Samozřejmě tím není dotčena možnost takového subjektu podat k soudu návrh na nařízení předběžného opatření – pak pochopitelně blokace není časově omezena dle Pravidel, ale její trvání se řídí obsahem předběžného opatření a jeho samotnou existencí. O blokaci domény podle výše uvedeného ustanovení Pravidel mohou zájemci požádat prostřednictvím formuláře, který naleznou na www.nic.cz.

Tolik tedy stručně ke změnám Pravidel registrace doménových jmen, ke kterým došlo od října, resp. od listopadu. Jsme přesvědčeni, že přispějí jak k ochraně stávajících držitelů, tak při prosazování práv třetích osob, které se mohou registrací a/nebo užíváním doménového jména cítit poškozeny na svých právech a právem chráněných zájmech.

Zuzana Durajová

Autor:

Komentáře (7)

 1. Štoural říká:

  Blokace doména na žádost třetí osoby: jedná se o blokaci změn držitele domény, nebo se tím doména zaroveň vyřadí ze zóny?

  Slyšel jsem, že už registrátoři opět umí tzv speciální registraci. Tj že mají vysokou úspěšnost odchytu uvolňovaných domén.

  Máte nějaké statistiky počtu uvolněných domén, a z toho počty domén registrovaných dle registrátorů?

 2. Mluvit o „zvýšení ochrany držitelů“ v souvislosti s limitací requestů ze strany registrátorů a uvolňování domén během celého dne, je velice úsměvné.
  Ano, registrátoři kteří loví domény se musí krotit. Místo 5 konexí x 100req/s ve 2 odpoledne teď musí posílat jen 1-2req/s po celý den. Nemluvě o tom, že jich chytá více a čím rychleji chytí, tak tím více requestů jim zbyde, takže se bavíme klidně o 5-10req/s na lovení konkrétních domén.

  Upřímně blahopřeji těm, kteří stihnou handreg domény rychleji, než tito registrátoři :-)

 3. Petr říká:

  Co přesně znamená zablokování domény? Nakolik můžu ochromit konkurenci, tím že za pár korun podám žalobu k soudu?

 4. Radim říká:

  Tipuji ze zablokovana pro zmeny, takze by nemelo konkurenci nic branit v tom aby domenu prodlouzila… jen s ni nebude moci nakladat

 5. Franta říká:

  „domény již nebudou rušeny v konkrétní jednu denní hodinu, ale v průběhu celého dne“
  No tohle je hodně vyčůraný podvod :-( Když platily jednoznačné podmínky, tak měl každý šanci získat nějakou konkrétní doménu, kterou nějakou dobu sledoval a věděl kdy expiruje, a mohl manuálně roboty předběhnout. No a teď mají šanci jedině právě ti roboti proti kterým je opatření údajně namířeno. A druhá věc proč je to špatně – inside informace, že to není zneužíváno může věřit jenom hodně naivní blbec.

 6. Zuzana Durajová říká:

  Dobrý den, vzhledem k tomu, že od zavedení už uplynuly 3 roky, můžeme konstatovat, že se opatření osvědčilo. A to právě i díky spojení se zpoplatněním EPP dotazů (viz Ceník – http://www.nic.cz/page/349/cenik/).

  • Pepa říká:

   Dobrý den,
   to je vždy záležitost způsobu vyhodnocení, na základě čeho tvrdíte že „můžeme konstatovat že se opatření osvědčilo.“ ? Já můžu konstatovat cokoliv, ale aby to mělo váhu tak to musím nějak doložit :-)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..