DNSSEC v další doménové stáji

Je to už nějaký ten pátek, co jsme na domácí DNSSECové scéně zaznamenali nějaký razantnější pohyb. Dobu relativního klidu přerušila včera tisková zpráva společnosti ONEsolution, jejíž pravdivost potvrdily informace z našich statistik. Registrátor ONEsolution podepsal k dnešnímu dni více než 6 tisíc „svých“ domén (s NSSETem u této společnosti). DNSSEC samozřejmě dostanou všechny další domény, které si zde nově zákazníci zaregistrují. Jak se tento krok dotýká situace v České republice? V tuto chvíli je DNSSECem chráněno více než 133 tisíc domén .CZ, což představuje více než 16 procent z celkového počtu. Následující seznam ukazuje, jak se krok ONEsolution projevil mezi registrátory podporující tuto bezpečnostní technologii (první pětka):

1. Active24 (více než 96 tisíc)
2. Web4U (více než 20 tisíc)
3. ONEsolution (více než 6 tisíc)
4. TELE3 (více než 4 tisíce)
5. GRANSY (více než 1 900)

Podle neověřených zpráv můžeme v relativně blízké době očekávat zavedení DNSSEC v další doménové stáji. Která to bude (nebo u koho byste si to přáli) můžete zatím tipovat v komentářích.

Vilém Sládek

Autor:

Komentáře (4)

 1. Limoto říká:

  WEDOS?

 2. Tomas říká:

  WEDOS už DNSSEC u CZ domén zavedl, pravda – je to „pouze“ testovací režim, ale mé domény jsem si v pohodě podepsal a všechno běží bez chyb, takže za WEDOS si myslím, že ten již ve stáji je.

 3. M říká:

  a nemuze to znamenat problem, ze tolik domen ma dnssec, kdyz napr. t-mobile pres 4g internet takoveto domeny nezobrazi? viz vlakno na root.cz vcetne dukazu. nevite nekdo? diky.

 4. Ondřej Surý říká:

  Dobrý den,

  @Limoto,Tomas:

  Počet zabezpečených domén rozdělený dle (všech) registrátorů lze nalézt na stránkách http://www.nic.cz Domény->Statistiky:

  http://www.nic.cz/stats/?stat_type=6&zone=-1&time_step=month&from_year=2010&from_month=6&from_day=1&to_year=2011&to_month=6&to_day=29&submit=1

  @M: samotné podepsání nemění na standardním chování DNS nic, problém nastává pouze ve chvíli, kdy v síti, která nepropouští DNSSEC záznamy, někdo provozuje validující DNS resolver.

  O.S.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..