K IPv6 pomocí technologie Teredo

Nový protokol IPv6 je žhavým tématem snad všech diskuzí o současném internetu. Ale řekněme si na rovinu – kdo z vás ho má? Poskytovatelů připojení k internetu, kteří by ho nabízeli, je jako šafránu. Pro mnoho internetových uživatelů je tak tento protokol spíše předmětem teoretických spekulací než praktických zkušeností. Naštěstí existuje řada možností jak toto pomalé zavádění obejít. Převážně jsou založena na mechanismu tunelování. Koncový počítač připojený do internetu pomocí dosluhující IPv4 je možné jednoduše nakonfigurovat tak, aby se tvářil, že je připojen i do nového IPv6 internetu. Odcházející IPv6 zprávy jsou ale okamžitě zabaleny do IPv4 zpráv a přeposlány na místo, kde dojde k jejich vybalení a ze kterého již je možné tuto zprávu protokolem IPv6 doručit bez komplikací.

Dvě nejznámější technologie, které se k tomuto účelu používají, jsou 6to4 a Teredo. Jejich výhoda je ve velice dobré podpoře v operačních systémech a jednoduché konfiguraci ze strany uživatele.  Technologie 6to4 je rozšířenější a rychlejší, ale vyžaduje mít veřejnou IPv4 adresu, což vůbec není samozřejmost. Oproti tomu Teredo je univerzálnější, bude fungovat i tam kam 6to4 nedosáhne, i když trochu na úkor rychlosti. Obě tyto technologie využívají veřejné sítě překladových serverů, které se starají o balení a vybalování do/z IPv4 zpráv. Pro českého uživatele byly obě technologie dlouhou dobu nepřijatelné už z toho důvodu, že nejbližší překladové servery ležely v Německu nebo ve Francii. V průběhu loňského roku sdružení CZ.NIC spustilo v rámci propagace IPv6 první český překladový server (relay) pro technologii 6to4. Nyní se naše sdružení rozhodlo navázat na tento počin a spustilo servery zlepšující podporu i technologie Teredo. Více informací a návodů najdete na této adrese.

Jaromír Talíř

Autor:

Komentáře (7)

 1. David Hrbáč říká:

  Dobrý den,
  SixXS (https://www.sixxs.net) má již několik týdnů také pop v ČR. Latence výborná, funguje skvěle.
  Hrbáč

 2. Lukáš říká:

  6to4 kromě veřejné IPv4 adresy vyžaduje také (v případě použití NAT), aby router podporoval protokol 41. Drtivá většina domácích „krabiček“ však tuto podporu nemá.

 3. Martin Soušek říká:

  Aneb jak obejít firewall i administrátora firemní sítě, který bezpečnost svěřil NATu.

  Botnety už čekají na všechny počítače Běžných Franta Uživatelů, kteří se rozhodli bez znalostí nainstalovat TO SLAVNÉ IPV6!

 4. kralyk říká:

  > Martin Soušek
  No, tak to dopadá, když se někdo domnívá, že NAT = bezpečnost.

 5. anonymous říká:

  co znamena na ukor rychlosti? princip tereda a 6to4 je stejny – proste je nekde pobliz 2001:0::/32 anycast. ze to je zabaleny do udp a nikoliv do protokolu uz je jen implementacni detail.

  teredo ma tu vyhodu ze dela diry do NATu jako STUN.

  v pripade ze tyto anycasty provozuje primo isp na svych borderech (a nikoliv CZNIC), je rychlost rovna takrka nativnimu spojeni.

 6. Ondřej Surý říká:

  2JZD: Podpora IPv6 musí být také na „druhé“ straně.

  $ host mojeip.cz
  mojeip.cz has address 93.185.104.17

  http://www.mojeip.cz nemá IPv6 tudíž jen těžko může zjistit, že se připojujete přes IPv6.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..