Jak registrátoři domén podporují aktuální technologie

V souvislosti s plánovanou odstávkou registračního systému (proběhla v noci z 22. na 23. března) došlo mimo jiné k jedné změně na našem domovském webu www.nic.cz. V sekci Registrátoři teď najdete rozšířený seznam, který nově obsahuje ikony symbolizující podporou aktuálních internetových technologií u jednotlivých registrátorů domén .CZ. Konkrétně se jedná o ikony spojené s podporou DNSSEC, mojeID a IPv6. Všechny tyto moderní technologie považujeme za důležité jak z pohledu zákazníků, tak z pohledu CZ.NIC, a proto jsme se rozhodli dát veřejně najevo, jak si kdo v které oblasti stojí. Abychom mohli jednotlivé registrátory s danými technologiemi spojit, museli jsme vytvořit pravidla, podle nichž bychom je mohli „klasifikovat“.

Registrátor s ikonou DNSSEC musí splňovat tyto podmínky:

 • hlavní stránka tohoto registrátora musí být zabezpečena DNSSEC
 • registrátor musí na svých stránkách DNSSEC nabízet
 • registrátor má minimálně 50 domén, u kterých je určeným registrátorem, zabezpečených technologií DNSSEC

Na ikonu mojeID má nárok ten registrátor, který:

 • umožňuje použití služby mojeID svým zákazníkům, a to pro: registrace nových zákazníků, přihlašování zákazníků do systému registrátora, autorizaci změn pro validované kontakty (tato funkcionalita je pro zařazení ikony do konce roku 2011 nepovinná)

Ikona IPv6 patří registrátorovi:

 • jehož hlavní stránka, na kterou vede odkaz ze seznamu registrátorů, je dostupná přes síť IPv6 only včetně DNS resolvingu
 • jenž umožňuje zákazníkům přiřadit IPv6 adresu do GLUE záznamu a má alespoň dva takové záznamy v registru

Kteří registrátoři podmínky splnili, můžete zjistit na našich stránkách. Je potřeba ale říci, že prázdná místa v tabulce ještě nutně nemusí znamenat, že registrátor podmínky nesplnil nebo že danou technologii nepodporuje. Možnost zviditelnit používání moderních technologií prostřednictvím seznamu na www.nic.cz je dobrovolná. Registrátoři zároveň nemají striktní termín, do kdy se mohou nebo musí k danému projektu připojit. Kromě ikon mají také registrátoři stále možnost mít v této tabulce konkrétní návod, jak u kterého subjektu registrovat doménu .CZ.

Martin Peterka

Autor:

Komentáře (4)

 1. Martin Kopta říká:

  Podle čeho to ten seznam registrátorů řadíte? Nebyla by třeba abeceda přehlednější?

 2. Erythros říká:

  Martine Kopto,
  podle mých zkušeností je to seřizováno náhodně při každém načtení stránky. Také mě to kdysi zajímalo, tak jsem udělal jednoduchý pokus a pár dnů jsem to sledoval. Při každém obnovení stránky bylo pořadí registrátorů jiné.

  Moc mi to smysl sice nedává, ale je to pravděpodobně protože se CZ.NIC snaží, aby nikoho neznevýhodňoval. Možná se snaží až přespříliš. Prostě když někdo příjde na stránky CZ.NICu a chce si registroval novou doménu, půjde na seznam registrátorů a tam si někoho vybere. Pravděpodobně zkusí prvních pár na seznamu a o to právě jim asi jde. Aby těch prvních pár bylo vždy jiných.

 3. Martin Peterka říká:

  Je to skutečně tak, že registrátoři se do seznamu řadí náhodně a důvodem je skutečně to, že nikoho nechceme protěžovat.

  V minulosti byl seznam řazen jednoduše podle toho, jak registrátoři přibývali, což úplně nestranné nebylo. Řazení podle abecedy by sice bylo méně „významové“ ale úplně fér také ne, zvlášť pokud připustíme, že zákazník „zkusí prvních pár v seznamu“ ;-)

 4. Martin Kopta říká:

  Teď už tedy vím, podle čeho to řadíte, ale praktičtější to pro mě, pokud jdu odsud z článku, není. Možná v jiných kontextech…

  Jestlipak vy jste s vaničkou nevylili i dítě. :-)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..