Tak už méně než rok

Ačkoliv dnes napínavě očekáváme trochu jinou událost, tedy podpis kořenové zóny, dovolte mi se dnes zaměřit na trochu jiný, ale neméně zajímavý fakt. Známé počitadlo spotřeby IPv4 adres dle předpovědi Geoffa Hustona ukazuje, že tyto adresy dojdou v nejvyšším registru IANA za méně než rok! Dnešní odhad ukazuje na 10. červen 2011.

To je zjevný posun, ještě nedávno jsem například glosoval, že lidé z IANA, kteří se věnují přidělování IPv4 budou bez práce až ke konci  prázdnin příštího roku. Takhle to spíše napovídá, že si příští prázdniny užijí celé. Vzhledem k tomu, že konec je už relativně blízko, je každý posun poměrně významný. Pojďme se podívat, čím by tak mohl být způsobený. Za prvních 14 dnů prázdnin bylo alokováno cca 13 miliónů adres, což je zhruba stejně jako za celý červen. Pokud by toto tempo v červenci vydrželo, byl by to rozhodně rekordní výkon tohoto a loňského roku.

Pravidelného čtenáře našeho blogu možná napadne, že by to mohlo být způsobené nedávnou změnou RIPE politiky a že evropské LIRy podaly na konci června hodně žádostí o alokace, aby ještě stihly alokovat za starších výhodnějších podmínek a tyto alokace byly postupně vyřizovány v červenci. To se jistě mohlo stát, ale pohled na následující koláčový graf napoví, že Evropané v červencových alokací rozhodně nehrají prim.

Alokace dle regionů

Alokace dle regionů za prvních 14 dnů července 2010

Hlavní konzumentem IP prostoru byl region Asie-Pacific s 8,8 miliónem adres následovaný Latinskou Amerikou s 2,1 milióny adres. Evropané paběrkovali jen s 1.6 miliónem. V dnešní době už asi nikoho nepřekvapí, že z pohledu zemí putovala největší porce IP prostoru do Číny. Říše středu zatím za prvních 14 dní července potřebovala na svůj rozvoj 6,5 miliónu adres, tedy zhruba tolik, co celý zbytek světa. Mimochodem, v regionu Asie-Pacific se stále ještě alokuje na 12 měsíců dopředu.

Bude velice zajímavé sledovat, jak se bude situace vyvíjet dále. Následující dva měsíce by totiž tak jako v minulých obdobích měly být spíše podprůměrné kvůli vlivu prázdnin. Ale je možné, že prolomení psychologické hranice jednoho roku přeci jenom přiměje jednotlivé LIRy/ISP trochu alokace uspíšit.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (5)

  1. lední brtník říká:

    kecy. v r.2011 dojde maximálně ke konci rozdělování adres velkoproviderům.
    protože mayové předpověděli že konec světa bude v roce 2012, k vyčerpání všech zásob volných ipv4 u providerů (a tím ke krachu zeměkoule) dojde v 2012.

  2. Martin říká:

    souhlasím, mě se to spojení myšlenky konce světa s vyčerpáním rozsahu IPv4 adres taky líbí :)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..