Facebook na IPv6

Facebook na konferenci Google IPv6 Implementors, která proběhla 10. června 2010 v Mountain View, ohlásil experimentální podporu protokolu IPv6 na dedikované doméně.

Netrpěliví z vás mohou rovnou vyzkoušet následující odkaz: www.v6.facebook.com, který směřuje na IP adresu: 2620:0:1cfe:face:b00c::3 (alespoň ze sítě CZ.NICu). V provozu je také mobilní varianta, kterou naleznete na adrese m.v6.facebook.com.

Z prezentace vyplývá, že Facebook rozběhl dva projekty – Chicago a Cakewalk.

Projekt Chicago měl za úkol beze změn na serverech a s minimálními změnami v produkční síti rozběhnout podporu pro IPv6 protokol. Tato podpora byla implementována pomocí IPv6 load-balanceru, který příchozí provoz na IPv6 adresách rozděluje na IPv4 adresy serverů. Výsledek můžete vidět na již zmíněných URL.

Facebook ale šel dále a v rámci projektu Cakewalk implementoval také podporu pro zbrusu nový protokol LISP (Locator/ID Separation Protocol), který zatím nebyl plně standardizován a je ve stádiu draftů (I-D). Protokol LISP by měl sloužit k rozdělení dvou funkcí, ke kterým nyní slouží IP adresa: a) umístění v síti – tedy jak dostat paket z jednoho místa na druhé, b) identifikátor toho, kdo jste. Nebudu zabíhat do detailů, o tom si můžeme povědět někdy příště.

Každopádně si můžete vyzkoušet i podporu pro protokol LISP a to na adrese: www.lisp6.facebook.com (IPv6 adresa: 2610:d0:face::9). Nicméně vzhledem k tomu, že protokol LISP by měl být transparentní, tak byste neměli pozorovat žádný rozdíl :)

Jen tak mimochodem povšimněte si hříčky se slovem „face“ v IPv6 adrese :-D. Další podobné slovní hříčky v hexadecimálním zápisu jsou k nalezení ve Wikipedii. Do komentářů se pak můžete podělit o nápady, jaké slova se dají zakódovat v češtině a vnést trochu českého humoru do IPv6 adresování. Nejvtipnější IPv6 adresy odměníme malým dárkem (tímto se pasuji na samozvaného a jediného porotce). Konec mikrosoutěže vyhlašuji na letní slunovrat.

Ondřej Surý

Autor:

Komentáře (5)

 1. ufaak říká:

  oni tam nemaji jenom face… oni tam maji rovnou :face:b00c: :)

 2. Lukáš říká:

  Několik možných částí českých adres
  ČSSD – :C55D:
  ODS – :0DS:
  Hamé Babice – :BAB1:CE:
  dos – :D0S:
  ČSAD,ČD,ČSA – :C5AD:CD:C5A:
  ČSOB – :C50B:
  ADIDAS – :AD1:DAS:
  sušenky BeBe – :BeBe:

 3. Lukáš říká:

  ještě mě napadlo (o2 adsl) :02:AD51: ale to zatím IPv6 nepodporuje :-).

 4. Vilém Sládek říká:

  Knihu IPv6 od Pavla Satrapy a 99% slevový kupón na kurz Implementace IPv6 (Akademie CZ.NIC) vyhrává pan Lukáš za o2 adsl. O výhru se přihlaste na adrese vilem.sladek@nic.cz. Gratulujeme!

 5. Martin Šimko říká:

  Ani jeden z odkazů na Facebook ve verzi IPv6 mi nechce fungovat. Že by změnili URL?

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..