Uz méně než 10 %!

Jakkoliv titulek mého příspěvku může spíše evokovat, že budu psát nějaký politický komentář, nebojte se. Celkem nedávno došlo k prolomení další magické hranice ve spotřebě IPv4 adres. V registru organizace IANA je už méně než 10 % volných IPv4 adres z celkového rozsahu, tedy méně než 400 miliónů. Rychlost, jakou volné IPv4 adresy mizí nejlépe ilustruje následující applet.

Byť nevěřím, že IP adresy dojdou v září příštího roku, je evidentní, že staré adresy dochází a kdo se nepřipravuje na IPv6 může být v krátkém čase nepříjemně překvapen. Důvodem, že ubývání IP adres není tak rychlé jak naznačují matematické výpočty, není chyba ve výpočtech, ale částečně úspěšná snaha organizací IANA a regionálních registrů o znovu navracení již dříve alokovaných bloků. Na začátku Internetu se s adresami neuvěřitelně plýtvalo a tak dle IANA databáze má třeba farmaceutická firma Eli Lilly přidělen blok /8, tedy zhruba 17 miliónů adres.

V souvislosti s navracením adres, které původně sloužily k jiným účelům, bych rád uvedl jeden poměrně kuriózní příklad: Vždy, když se nějaký další blok začíná rozdělovat poskytovatelům připojení, probíhá tzv. proces debogonizace. Velmi zjednodušeně jde o to, že se části toho příslušného bloku propagují pomocí protokolu BGP do Internetu a sleduje se, kam propagace projde a kde je tento rozsah filtrován. Zároveň je i možné vysledovat, zda-li na tento rozsah není směrován nějaký provoz, nějaký šum. V rámci tohoto procesu byl propagován i prefix 1.1.1.0/24 a poměrně nepříjemným zjištěním bylo, že „šum“, který na tento rozsah přicházel, okamžitě zahltil jejich 10Mbps port v peeringovém centru AMS-IX. Z analýz toků vyplynulo, že tento šum je zhruba 50Mbps. To bohužel znamená, že tato část rozsahu je pro alokaci nepoužitelná, protože žádný ISP by asi nechtěl, aby do jeho sítě přicházely desítky Mbps zcela neužitečného toku dat.

Je vidět, že IP čísla skutečně dochází, když už je snaha využít i takto speciální bloky. Přesto je služeb dosažitelných po IPv6 jen žalostně málo. Pokud o nějakém dobrém příkladu víte, dejte nám vědět v komentářích.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (9)

 1. petr_p říká:

  Katalogy služeb existují . Nicméně je to málo. Předně je třeba, aby ISP nabízeli svým klientům 6to4 gatewaye (aby nemuseli chodit přes zahraničí), když už mají problém s doručením nativního provozu skrz vlastní síť. Pak je taky potřeba, aby nástroje pro překlad provozu z IPv6 do IPv4 (TRT apod.) podporovali alespoň běžné aplikační protokoly (třeba FTP), jinak nebude chuť vyměnit IPv4 za IPv6 ze strany klientů.

 2. petr_p říká:

  Redakční systém žere úhlové závorky. Takže adresa katalogy znovu: http://sixy.ch/

 3. Martin říká:

  Problem je ze IPV6 je IMHO neuveritelne slozite a neprinasi pro bezneho admina naprosto zadny benefit, tudiz neni zadna motivace prechazet.

 4. Michal Zima říká:

  Martin: ač s tvým komentářem nesouhlasím, musím říct, že má poměrně zajímavou vypovídající hodnotu o tom, jak se k IPv6 staví „běžný člověk“, který o dané problematice prakticky nic bližšího neví. A „to“ je myslím ten důvod, proč je míra nasazení IPv6 tak bídná.

  petr_p: hodně zajímavý katalog. Co se týče směru IPv6 -> IPv4, tak je to jen otázka času (a budu se snažit, aby ten čas byl co nejkratší :-)). Navíc u protokolů to zdaleka nekončí — problematických míst je mnohem více.

 5. Honza říká:

  Laicky dotaz – k cemu je firme Eli Lilly 17m adres?

 6. Petr Hruška říká:

  Podle článku na sipvicious.org (http://blog.sipvicious.org/2010/02/rtp-traffic-to-1111.html) je 60% šumu přicházejícího na 1.1.1.1 způsobeno skenováním voip ústředen. Scan probíhá zasláním zprávy INVITE, ve které je adresa pro posílání hlasových dat 1.1.1.1. Další způsob DoS!

 7. Ondřej Filip říká:

  Honza: Bez hlubsi analyzy to jde tezko rict. Ale tipnul bych si, ze celkem k nicemu. V dobe, kdy se IP adresy alokovaly dle trid A, B, C a jeste neexistoval NAT, byla firma Eli Lilly uz natolik velka, ze jeji spravci predpokladali, ze alokace tridy B – 65536 IP adress jim nebude stacit. A tak dostali tridu A, tedy tech cca 17 milionu, coz uz tezko vyuziji. Takze je mozne, ze se s IANA dohodnou, ze IP vrati a dostanou zpet jen malou alokaci, kterou skutecne potrebuji. To je prave podstatou tech jednani. Na druhou stranu, jak IP adresy dochazeji, roste jejich cena, coz asi vi i lide z Eli Lilly.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..