Volkswagen v. DENIC: registrace dvou- a jednopísmenných domén pod .DE

V německé národní doméně .DE platilo donedávna jednoduché pravidlo: jako doménu druhé úrovně nelze zaregistrovat nic, co má méně než tři znaky. DENIC se všem žádostem o registraci takových domén usilovně bránil, a to s odkazem na RFC 1535 a skutečnost, že všechny ccTLD používají dvoupísmenné kódy (country codes) a do budoucna nelze vyloučit, že budou představeny další.  Ty by se pak ocitly v nevýhodě oproti ostatním.

S tím je ovšem konec. Německý Nejvyšší soud (der Bundesgerichtshof) rozhodl, že DENIC musí doménu vw.de zaregistrovat automobilce z Wolfsburgu. Představenstvo DENIC se v této souvislosti rozhodlo jedno- a dvoupísmenné domény uvolnit pro registraci.

Jak uvádí DENIC na svých stránkách, od 23. října 2009 začne platit nová směrnice pro registraci domén v národní doméně .DE, kterou budou odstraněna dosavadní omezení: bude možné si registrovat jedno-  i dvoupísmenné domény, stejně tak domény obsahující jenom číslice.

Volkswagen má již svoji doménu jistou. Ostatní, kteří chtějí získat některou z dosud nepovolených doménových jmen, mohou již nyní posílat žádosti svému poskytovateli – registrátorovi (viz http://www.denic.de/en/denic-domain-guidelines.html).   Registrace budou spuštěny 23. října 2009 v 9 hodin a řídit se budou nám známým principem „first come, first served“.

Pro nepamětníky doplňuji, že podobná omezení existovala i v České republice.  Nepovolené dvoupísmenné domény shodné s ISO kódy zemí (a jinými ccTLD) a generickými TLD však nebyly uvolněny najednou, ale nabídnuty v březnu 2002 ve veřejné dražbě.  Z 250 nabídnutých bylo vydraženo 138 domén za částku téměř 1,7 mil. Kč, výtěžek dražby byl věnován na konto Paraple.

Zuzana Durajová

Autor:

Komentáře (2)

  1. Martin Lendo říká:

    Pro nepamětníky ještě doplním, že dvoupísmenné domény šlo získat i před březnem 2002 (několik jich bylo v rozporu s pravidly přiděleno), ale člověk musel patřit mezi vyvolené. Možná šlo dokonce o korupci.

  2. Zuzana říká:

    To je pravda. Vlastně ještě přesněji – dvoupísmenné domény šlo získat před zářím 1999, kdy správu domény převzalo sdružení CZ.NIC. Od té doby bylo ustanovení Pravidel registrace dodržováno, a to právě až do dražby v r. 2002. Pro pořádek však dodávám, že ani doména hp.cz ani ps.cz nebyly v letech 1997 a 1998 country kódy a Pravidla registrace zakazovala registraci dvoupísmenných domén, totožných s ISO kódy států.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..