DNSSEC news

V úterý došlo k podpisu další domény nejvyšší úrovně pomocí technologie DNSSEC. A tentokrát nejde o žádného trpaslíka. Podepsána byla domena .org, která obsahuje téměř sedm miliónů registrovaných poddomén. Tímto se tedy počet uživatelů, kteří můžou chránit své domény, značně rozrostl. Správce .org použil modernější variantu NSEC3, více podrobností lze najít pod tímto odkazem.

Druhá, možná ještě zajímavější novinka, přichází z oblasti, nacházející se ještě o úroveň výše. ICANN, společně se NTIA, NIST (Národní institut pro standardy a technologii) a společností Verisign (mimo jiné registr domény .com, .net) vydali společné prohlášení, ve kterém oznamují, že budou spolupracovat na podpisu kořenové zóny. Nějaké prohlášení na téma DNSSEC v kořenové zóně bylo poměrně očekávatelné. Trochu zvláštní je, že do projektu je zapojena soukromá společnosti Verisign. Druhým, přijemnějším, překvapením je, že cílem projektu je podpis kořenové zóny do konce roku 2009! To je rychlost v této oblasti skutečně nevídaná. Nicméně prohlášení neobsahuje žádné další detaily a mluví o prozatímním přístupu, což zní poněkud mnohoznačně. Vypadá to, že nejpalčivější problém technologie DNSSEC bude odstraněn už brzy.

Třetí aktualita ze světa DNSSEC se týká našich sousedů. Správce druhé největší národní domény na světě, společnost DeNIC oznámila start testování DNSSEC pro doménu .de  – DNSSEC testbed. V kontrastu s předchozími zprávami je harmonogram toho testování, který by měl skončit až na začátku roku 2011. Ale tento harmonogram byl tvořen před tím, než přisly ty zajímavé zprávy od společností PIR a ICANN. Je tedy možné, že Němci v testování DNSSEC ještě zařadí vyšší rychlostní stupeň.

Ondřej Filip

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..