Má k lidem v ČR blíže doména .info? Podle Ministerstva vnitra ano

Lidové noviny přinesly zprávu o spuštění datových schránek, které od 1. července t. r. umožní jednodušší komunikaci mezi občany – ať fyzickými, tak právnickými osobami – a státními orgány.

Že se jedná o věc záslužnou a prospěšnou, je nabíledni. Kromě ochrany životního prostředí (protože ony se ty pověstné pruhované obálky jen tak zničehonic neobjeví, dále jsou tu papíry, které se do nich obvykle vkládají a nakonec to všechno někdo rozváží, povětšinou ne na koni nebo jiném ekologickém prostředku, nehledě na to, že dost často se ten poslední „někdo“ ani nenamáhá oznámit, že na nás taková zásilka čeká) se i ve státní správě přeneseme zase o něco blíž 21. století a budeme více komunikovat elektronicky. Právnickým osobám zapisovaným do obchodního rejstříku bude datová schránka zřízena automaticky, fyzickým osobám, ať už podnikatelům nebo občanům, na žádost.

Co ale na první pohled zarazí je, že Ministerstvo vnitra, které datové schránky zřizuje a spravuje, pro umístění informačního webu (reálně provozovány budou pravděpodobně tamtéž, i když uvidíme) použilo gTLD .info, nikoliv národní .cz, pod kterou funguje např. CzechPoint. Bylo by to logické, zvláště, když se jedná o prostředek mající usnadnit život subjektům v rámci České republiky – TLD je jedním ze znaků, který identifikuje obsah, který je pod doménou umístěn v rámci určitého teritoria, má-li se jednat o oficiální stránku orgánu veřejné správy, očekávat by se dala tím spíše. Tento stav je, bohužel, opět dokladem nejednotném přístupu při využívání možností, které Internet nabízí. Doména datoveschranky.cz je registrována na fyzickou osobu od 7. února 2008, přičemž ministr vnitra Ivan Langer o úmyslu datové schránky zavést informoval již 31. srpna 2007 (viz článek v Hospodářských novinách) a zmíněny jsou také v informační brožuře k eGovernmentu, která vznikla v dubnu téhož roku (k dispozici na stránkách MV ČR). Podobná věc se státní správě už párkrát „povedla“, z relativně nedávné doby lze vzpomenout spuštění služby InfoSoud (doména infosoud.cz Ministerstvu spravedlnosti také nepatří…). Vzhledem k tomu, jak zásadně může funkčnost této domény, samozřejmě za předpokladu, že systém datových schránek bude provozován právě na ní, ovlivnit život mnoha lidí, je překvapivé, že ministerstvo nechá pro tento účel zaregistrovat doménu v registru spravovaném zahraničním subjektem, ačkoliv má fungování CZ.NIC „posichrováno“ memorandem. Lze si těžko představit, pokud by správce .info svoji činnost z různých důvodů na kratší či delší okamžik přerušil nebo dokonce ukončil, rychlé řešení vedoucí k obnovení provozu. Jistě, je to poněkud katastrofická vize, ale v období celosvětových ekonomických problémů ji vyloučit nelze. Mnohem reálnější podobu mohou mít případné potíže se současným držitelem domény datoveschranky.info (ano, ministerstvo není jejím držitelem) nebo s obsahem, který se může objevit na ekvivalentu pod .cz, kam se jistě nemalý počet zájemců o datovou schránku či informace o ní podívá.

Zuzana Durajová

Autor:

Komentáře (8)

 1. petr_p říká:

  Doména schranky.gov.cz by byla přímo pod palcem ministerstva, byla by logická a „zadarmo“. Pokud chceme vědět, proč to chtějí udělat, jak to chtějí udělat, měli bychom se zeptat Telefónicy, protože té to bylo přiklepnuto a stát už bude jen smutně koukat a platit.

 2. Daniel Dočekal říká:

  „Že se jedná o věc záslužnou a prospěšnou, je nabíledni.“

  Skutečně? Nabílední? Stát to bude víc, než posílání obálek. A to jak státní administrativu, tak hlavně nás občany – budeme si muset povinně pořižovat digitální podpisy (zase na tom vydělá jenom ta jedna správná firma) a mít povinně internetové připojení.

  A celé to má dva nebezpečné precedenty – co je uloženo do schránky, se bere jako doručené. Nikoho nezajímá, jestli to někdo opravdu obdržel. A druhý, stát může věci uložené v datové schránce libovolně měnit. Nikdy tedy není jisté, že to co jste si vyzvedli je platné za dalších 10 minut.

  Orwell jako vyšitý

 3. petr_p říká:

  Povinnost se týká právnických osob, s čímž také nesouhlasím.

  Ale pokud se to celé udělá dobře, tak se tím vyřeší nepopiratelnost doručení, což je věc, která zásadně brání využití digitálního podpisu ve správním řízení.

  Zároveň se zřizuje institut ověřeného převodu z papírové do digitální podoby (a obráceně), takže nucení do digitalizace bych tu nehledal.

  Spíše mi vadí, že není možné zprávy šifrovat ověřenými klíči. Kdyby ÚOOÚ viděl, co si úředníci posílají přes Internet, tak by to asi nerozdýchal.

 4. Ed Brand říká:

  To se nám zase jednou naše Ministerstvo vnitra seklo. Nechápu, co je vedlo k .info TLD :(

 5. Zuzana Durajová říká:

  To, co je uloženo do schránky, je považováno za doručené buď okamžikem, kdy se do schránky přihlásíte nebo, nedošlo-li k tomu během 10 dnů ode dne, kdy byl dokument do schránky uložen, poslední den této lhůty. Tento postup zná už stávající občanský soudní řád (§ 50c) nebo zákoník práce (§ 336 odst. 4). Navíc si budete moci nastavit notifikaci na mobil či e-mail, že Vám byla nová datová zpráva doručena – což je obdoba oznámení o uložení zásilky na poště, která se tak často ani neobjeví ve schránce….

 6. A říká:

  třeba chtěli ušetřit na godaddy .info akci :)

 7. Drago říká:

  Chápal by jsem ještě .eu (mohli říct, že chtějí být evropští), ale .info to mě opravdu dostalo. Většina BFU ani neví, že nějaké .info existuje :)

 8. Danny říká:

  Bezne BFU nejake TLD (bohuzel) nerozlisuje – necini rozdilu mezi cz, eu, info, whatever… pro bezne BFU je internet = seznam.cz…

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..