QWERTZ nebo QWERTY? A co na to IDN? (něco ve stylu počítání andělů na špičce jehly)

Globalizace postupuje stále vpřed. Někteří proti unifikaci bojují a chtějí být zřetelně jedineční (třeba štramberské uši, nošovické zelí, žatecký chmel anebo olomoucké tvarůžky), jiní se z různých více či méně rozumných důvodů snaží sjednotit, splynout, zharmonizovat.

Třeba web ceskaklavesnice.cz se snaží prosadit standard QWERTY namísto dosavadní QWERTZ, jejíž používání má svůj původ už v Rakousko — Uhersku a němčině jako úředním jazyku v českých zemích. Propagátoři změny argumentují tím, že QWERTZ není ani ergonomická, ani to není české nastavení a hlavně komplikuje život lidem moderní doby (= doby informační a IT, či chcete-li informační společnosti), kteří přece používají hlavně angličtinu. A tak bude lepší se namísto německé podřídit klávesnici anglické (americké).

Jenže nemalá část občanů této země pořád ještě není permanentně on-line a používá počítač „jen“ na normální, ne-IT práci či studium, psaní přátelům či rodině a nebo ho dokonce — ještě — vůbec nepoužívá. A naopak až celkem nepříjemně významný počet lidí nehovoří anglicky tak, že by potřeboval přizpůsobit klávesnici. IT-odborníků, kteří by změnu uvítali a pro které je angličtina i klávesnice vskutku pracovním nástrojem, je menšina — důkazem budiž situace na trhu práce — a se svými znalostmi bravurně zvládnou (nejen) přehodit si klávesnici z české na anglickou sami.

Ale možná by vlastně šlo jít ještě dál — nasadit standard QWERTY, ale ten bez písmen s českou diakritikou. Potom bychom IDN vůbec nepotřebovali, protože psát česky s nabodeníčky by strojově prostě nebylo možné.

Zuzana Durajová

Autor:

Komentáře (7)

 1. Jiří Sekera říká:

  Chápu, že článek naráží na něco zcela jiného a rozložení klávesnice je jen příměr. Ale když už se tu tohle téma naťuklo, dovolím si připomenout, že oboje rozložení kláves jsou jen historické přežitky, které paradoxně sloužily k tomu, aby člověk psal co nejpomaleji a psací stroj se díky tomu nezasekával (pomineme-li marketing, který si vynutil, aby se horní řadou dalo napsat TYPEWRITER). :)

 2. Danny říká:

  Ono puvodne strojove s nabodenicky psat mozne ani nebylo, puvodni ASCII kodovani ma jen 128 znaku… pak nasledovalo obdobi „chaosu“ v podobe ruznych kodovych stranek, ale to se s postupem casu podarilo take prekonat a dnes uz se diky UTF moc problemy s kodovanim neresi.

  Ano, sam pisu spise bez nabodenicek, jsem liny si prepnout klavesnici… ale prece nebudu kvuli vlastni lenosti ty nabodenicka rozmlouvat ostatnim :)

 3. Kraken říká:

  V layoutu své klávesnice jsem konzervativní a používám qwerty. Pokud by se však mělo přistoupit ke změně rozložení kláves, tak se ztotožňuji s názorem Jiřího Sekery. Je třeba navrhnout takové rozložení kláves, které bude psaní zrychlovat a ne zpomalovat. A umístění kláves Z a Y to nijak zásadně neovlivní :))

 4. Tomáš Neugebauer říká:

  I zde se objevil stále se opakující nesmysl, že cílem rozložení kláves bylo zpomalení psaní. To je úplný nesmysl a opak je pravdou. Toto rozložení se ujalo právě díky tomu, že umožnilo rychlý způsob psaní. Obdobné je to s tvrzením o možnosti napsat TYPEWRITER – umístění znaků není vůbec výhodné. To je jasné každému, kdo něco ví o způsobu psaní na klávesnici psacího stroje.

 5. ahoj říká:

  A není to úplně jedno?Vždyť většina lidí hledá písmena po klávesnici a že by bylo y místo z to by jim asi nevadilo.I když je pravda ,že by bylo lepší kdyby y bylo místo z kvůli Americe.Například když si chcete nechat poslat notebook z Ameriky tak už je problém ,protože je y místo z.Ale podle mě je tohle řešit blbost já bych se naučil i kdyby nahoře bylo y.

 6. hello everybody říká:

  Já jsem zvyklá psát na QWERTY s českou diakritikou a když mám ve škole psát na QWERTZ klávenici, není to zrovna hračka. Většina lidí, co znám, prosazuje právě QWERTZ, ale paradoxně anketa na jednom nejmenovaném webu ukázala pravý opak, že QWERTY je mnohem používanější. Tak nevím, co mají lidi radši

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..