Jak jsou na tom jiné evropské registry s EPP

Před koncem února proběhlo pravidelné setkání zástupců národních registrů, sdružených v organizaci CENTR (Council of European National Top Level Domain Registries), jejíž členem je i CZ.NIC.

Součástí semináře byla i prezentace výsledků zajímavého průzkumu, realizovaného mezi členy CENTR na téma zavedení (resp. zavádění) EPP protokolu do registračních systémů. Výzkum se uskutečnil na začátku roku 2008 a odpovědi poskytlo 20 registrů.

Výsledky byly poměrně zajímavé – v současnosti používá EPP jako komunikační protokol pouze 45 % z těchto registrů. Z tohoto pohledu to vypadá, že EPP se zatím moc „nechytá“, ale plány hovoří jasnou řečí: v průběhu roku 2009 by se toto číslo mělo zvýšit na 55 % a do konce roku 2010 by potom EPP protokol mělo používat již 80 % registrů.

Vzhledem k tomu, že doména .cz již EPP protokol používá, jde o dobrou zprávu, a to jak pro CZ.NIC tak pro registrátory. Z pohledu našeho to znamená potvrzení, že námi zvolená cesta se stále jasněji stává běžným standardem. Registrátorům potom dává rozšiřování EPP možnost zvětšovat portfolio nabízených registrací o další doménová jména s využitím stávajících zkušeností a bez nutnosti výrazných změn v jejich aplikacích.

A to je koneckonců dobrá zpráva i pro všechny (budoucí) držitele domén …

Martin Peterka

Autor:

Komentáře (1)

  1. coder říká:

    hm, az na to, ze vetsinou si narodni NICi priohnou EPP (jako treba CZ.NIC), takze zadne extra vyhody pro registratratory to nema

    jinak poznamka k epp API co poskytuje cz.nic – Python a roura do shellu je dost malo, chce to alespon Javu a C# aby se to dalo jednoduse integrovat do vnitropodnikovych aplikaci

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..