Co mě štve na diskusích o IDN

Nedávno jsem na jednom blogu četl příspěvek o IDN a jako obvykle jsem se trochu rozčílil. Rád bych se v tomto článečku pokusil vyvrátit několik mýtů, které v Čechách kolem IDN panují. První nepravda je, že CZ.NIC se na IDN třese, chce na něm vydělat a proto pořád opakuje průzkumy veřejného mínění. To je pochopitelně nesmysl. Sdružení se IDN spíše brání, stačí povolit registraci domén začínající xn-- a IDN je na světě. Pro současný registrační systém (FRED) není IDN překážkou, na registrační nápor je připraven. CZ.NIC je neziskové sdružení a pokud zaregistruje nějak zásadně více domén, musí zlevnit. Myslím, že jasným důkazem bylo razantní snížení velkoobchodní ceny v říjnu loňského roku; podařilo se nám snížit náklady a proto jsme šli dolů i s cenou.
Druhý nápad, který se v takové diskusi často objeví, je, že by nameservery CZ.NIC na dotaz na doménu s háčky a čárkami odpověděl stejně, jako na stejnou doménu bez diakritiky. Tato myšlenka zní na první pohled rozumně, ale mám dva důvody, proč se mi nelíbí. První je poměrně jednoduchý. Nevidím proč by měli držitelé běžných domén mít práva na všechny varianty. Při vší úctě k úřadu vlády, není asi nutné, aby kromě vláda.cz vlastnila tato instituce také doménu vláďa.cz. Druhý důvod je výrazně silnější. Ono to totiž ani technicky není možné provést. Jsou dva způsoby:

 1. předgeneruje se zóna pro všechny povolené IDN kombinace. Zkoušel jsem si počítat velikost takové zóny pro české znaky (od IDN bych osobně očekával i znakové sady našich sousedů) z aktuálního stavu a vyšlo mi číslo 50 biliónů domén. A to se rozhodně nevejde do pamětí současných DNS serverů.
 2. upraví se software DNS serverů tak, aby odpověď počítal za běhu. CZ.NIC používá v současné době bind a nsd, tyto SW by bylo nutné upravovat. Oprosťme se teď na chvíli od nákladů na udržování paralelních větví takového SW; mimochodem, ve dřívějších dobách, před mým příchodem do CZ.NIC, by to ani nebylo možné, protože tehdy neměl CZ.NIC všechny DNS servery pod svou správou. Protože plánujeme zavedení technologie DNSSEC, musel by mít u sebe DNS server nainstalovaný podpisový klíč zóny, což je značné bezpečnostní riziko, kterým by současně za běhu podepisoval odpovědi. To je při exponovanosti DNS serverů opět technicky nemožné.

Po zvážení těchto skutečnosti už nemá cenu komentovat fakt, že by si každý správce domény musel na takové řešení připravit své webové a mailové servery. Jako mnohem důležitější vidím otázky jako jsou:

 • zavést nebo nezavést IDN?
 • nezavádět je i v případě, že budou jiné TLD už české IDN podporovat?
 • jaké znakové sady podporovat?
 • startovat se sunrise nebo přímo
 • mají mít v sunrise přednost současné neIDN domény?
 • mají mít v sunrise přednost držitelé ochranných známek, státní správa a samospráva.

Váš xn--ondej-kcb filip

 

Autor:

Komentáře (35)

 1. Pavel Soldán říká:

  Zdravim Vas,
  jestli nekdy v budoucnu budou hacky opravdu v URL adrese bylo by prinejmesim zdrave, aby prednost v registraci meli vlastnici domen bez hacku. Tzn. pokud mam pise.cz, aby se nezavedla registrace s diakritikou a hned druhy den jsem nezjistil, ze nejaky dobrak vlastni píše.cz a parazitoval na mem jednodenim zavahani. Nejaka ochrana lhuta, rekneme 2 mesice, by byla opravdu rozumna.

  A muj nazor? Pro Boha jen ne hacky a carky v URL…

 2. Petr říká:

  to Pavel Soldan > predkupni pravo je nesnysl. proc by majitel domeny pise.cz mel mit predkupni pravo na píše.cz vetší nez majitel domeny píše.com ???

 3. Tomáš říká:

  Zavést nebo nezavést IDN? Nezavést. Z mého pohledu nevidím žádné významné plusy pro zavedení, jen výrazné mínusy.

  Kdo IDN chce? Vlastník zive.cz? Myslím, že mu bohatě stačí zive.cz a netřese se na to, aby mohl zaregistrovat živě.cz a sladit tak doménu s použitými prvky na webu. Spekulanti? Ti jediní mne napadají.

 4. Petr Komárek říká:

  Já se domnívám, že je nutné o tom hlavně nyní mluvit, diskutovat. Podpora IDN už je v mnoha zemích kolem a strkat hlavu do písku nemá smysl. Výkřiky typu „pro boha ne“ jsou směšné a za deset let si na ně nikdo nevzpomene.

  Určitě bude velmi zajímavé zavedení IDN do domény EU. A to asi nebude dlouho trvat. To by mohlo být pro další rozhodování o IDN v cz doméně rozhodující.

  AD píše.cz
  Kdo bude mít přednostní právo?
  Pan Piše či pan Soldán? Proč by měl mít přednost současný vlastník, když je kombinací více?

 5. Radim Hasalík říká:

  Pro držitele domén to jsou zbytečné náklady navíc. Spekulanti dostanou další možnost, jak parazitovat na úspěšných projektech. Na Vláda.cz mohou být podvržené stránky, které budou vypadat jako oficiální (kolik normálních uživatelů se dívá do CZ NIC na držitele domén?).

 6. ѯ.com říká:

  K zavedení IDN pro TLD .cz podle mě zcela jistě jednou dojde, přestože dnes nejde jednoznačně soudit nakolik to bude pro uživatele výhodné. Proč to oddalovat? V sunrise by měli mít přednost držitelé ochranných známek. Pro obecná slova je jediným spravedlivým přístupem dražba.

 7. Jiří Kubíček říká:

  Myslím, že registrace domény s háčky a čárkami by měla být vždy svázána se stejnou doménou bez diakritiky a to tak, že držitel i sada jmenných serverů bude shodná. Jedině tak zabráníme vyděračství od spekulantů a problémům s přístupem ze zahraničí. Možná by stálo za zvážení nějaké náběhové zlevnění xn- domén.

 8. Ondřej Fryc říká:

  Petře (Komárku),
  možná by stálo za to otevřeně říct, že Ty osobně jako představitel významného registrátora jsi pro, protože to přinese registrátorům skokové zvýšení počtu registrací a tím i příjmů. Čemuž z Tvého pohledu samosebou rozumím, ale balit to formulací typu, že je směšné mít jiný názor, nebo že se jedná o strkání hlavy do písku, to mi přijde nepatřičné.

  Já jsem proti, ze dvou důležitých důvodů:

  1) mnoho firem i jednotlivců je na doménách nějak závislých. Budeme je nutit utrácet obrovské částky za všechny varianty, a to jen proto, aby se ochránili, nikoli proto, že by věřili, že jim IDN něco přinese. Jen naše firma má stovky domén, které mají často desítky diakritických variant každá.

  2) nastane obrovská vlna spekulací, vydírání a parazitování. A to i když bude sunrise period. Stačí se podívat, jak obrovský business jsou jen překlepové domény bez IDN.
  /Upřímně řečeno, úvahy o zavedení IDN bez sunrise mi přijdou jako naprostá zvrácenost. Spekulanti mají vždy lepší nástroje i informace než běžný uživatel, jehož business nejsou domény, ale domény jsou jen prostředkem k jeho businessu. Tzn. lukrativní domény budou obsazeny v 0.01 dne D/

  Takže odpovědi na otázky Ondřeje Filipa podle mě:
  – IDN nezavést
  – ani v případě, že to budou mít jinde
  – pokud ano, tak se sunrise
  – a v sunrise by měli mít přednost držitelé domény bez diakritiky.

  Ondřej Fryc

 9. Petr Komárek říká:

  To Ondra Fryc.

  1/ Napsal jsem – je potřeba diskutovat + Výkřiky typu “pro boha ne” jsou směšné. Myslím že to není nepatřičné a koresponduje to i s článkem od O.Filipa.
  Já předpokládám diskuzi v našich luzích tak ještě na min 2-3 roky …

  2/ Já vím že máte stovky domén.
  Otázkou je, kolik jich vůbec na nic neukazuje nebo je jen přesměřované. To se dá také posuzovat jako spekulace :)

  Ad. Registrátor – Jo, je to další byznys. Ale zavedení IDN zas v okolních státech prý nějak extrémně počty nezvedlo. Při marži 15-60 Kč to tedy rozhodně terno nebude.
  IDN podporuji také z důvodu přirozenosti jazyka. Před 10 lety se psali e-maily bez diakr., dneska je to jinak. Tak to bude za 10 let i s doménami.

  Jinak každý může nyní vyjádřit svůj názor k IDN na stránkách EURid, které teď zavedení IDN řeší a to ve všech jazycích.

  Petr Komárek

  PS: Stále mi nějak z diskuzí nedochází, proč by měl mít někdo, kdo vlastní doménu bez diakritiky přednost. Pokud má OZ, tak ano, ale pokud vlastní něco co si koupil na základě volné soutěže a svého rozhodnutí, co mu dává právo na předkoupení?
  Chápu obavy majitelů. Ale je přece konkurenční prostředí. Co Vám dává právo si myslet že vy byste měli mít přednost? To že něco vlastníte?
  Proč by doménu ledničky.cz měl vlastnit dataart a ne třeba mall? Nebo někdo úplně jiný.
  Řešením je třeba aukce, ale co by CZ.NIC s tolika penězi dělal :-))

 10. ѯ.com říká:

  Často se v souvislosti s zavedením IDN pro TLD cz uvádí, že to podporují především doménoví spekulanti. Není to pravda, ti kteří mají zaregistrovány stovky (tisíce) atraktivních domén patří k nejzuřivějším odpůrcům IDN. Důvody jsou zřejmé, zvýšené náklady (v případě sunrise) a riziko nižšího zisku z nynějších držav (v případě volné registrace).

  Neodůvodnitelné je nárokování domén obsahujících obecná slova lidmi, kteří si dobrovolně zvolili pro svůj business používat SMSkovou transkripci. Když vlastník velmi atraktivní domény prace.cz dostane de fakto zdarma přidělenou další velmi atraktivní doménu práce.cz, jakou atraktivní doménu přidělíte vlastníkovi letenky.cz ? Nebo se dobré domény budou rozdávat jen někomu? Kdo dostane pošta.cz, vlastník posta.cz, poszta.cz nebo mail.cz? Podle mě mají všechny 3 uvedené domény k pošta.cz vztah zcela stejný (vždy se jedná o absolutně jinou doménu než posta.cz – kdo má technické myšlení, pochopí). Cena domén obsahujících slova, která by potencionálně mohla mít s diakritickými znaménky přesnější cílení byla vždy nižší, upřednostňování jejich držitelů mi nedává žádný smysl.

 11. Radim Hasalík říká:

  Petr Komárek:
  Vlastnictví obchodní známky je pro běžné smrtelníky zbytečně drahé a nemá smysl. Pro registrátory je IDN bezpochyby dobrý byznys. Držitelům domén to přináší jen další náklady navíc, žádný velký přínos zde není. Jen zmatek.

  ѯ.com:
  Mám asi 25 internetových domén, kde postupně spouštím různé vlastní webové projekty. Nepřijde mi rozumné, dávat spekulantům možnost parazitovat na úspěšných nebo jiných projektech (už vidím Jakpsátweb.cz).

  Zkuste si ještě představit, že jste normální uživatel a na dovolené v zahraničí si odskočíte do internetové kavárny. Tam si nemáte možnost si nainstalovat podporu češtiny. Co uděláte? IDN domény si nezobrazíte.

 12. majkls říká:

  Já se jenom bojím toho, že IDN bude zneužíváno. Není až zas takový problém najít 2 podobná písmenka (stačí zahledat v azbuce)… Je to jiná doména? no je… jinak mi na IDN nic moc nevadí. Akorát teda praktický aspekt pro přespolní… asi si to nenapíšou do řádky prohlížeče :D

 13. Ondřej Surý říká:

  majkls:
  O problému podobnosti písmen (ASCII spoofing, Homograph Attack) se ví a jedním z řešení je například zákaz míchání písem v jednom doménovém jméně (resp. vždy mezi dvěmi tečkami), tj. budete si moci zaregistrovat doménové jméno buď v latince, v cyrilici nebo hiraganě, nikoli ve všem dohromady.

  Většiny evropských zemí se to netýká, nicméně zrovna EURid to má komplikovanější kvůli podpoře písem oficiálních jazyků EU.

  Více o ochraně před ASCII spoofingem se dá najít třeba na wikipedii:
  http://en.wikipedia.org/wiki/IDN_homograph_attack

  A prezentace, jak řeší IDN v Řecku:
  http://www.icann.org/meetings/lisbon/presentation-idns-greece-27mar07.pdf

 14. majkls říká:

  Ondřej Surý:
  Pravda. možná, že by stačila podmínka, že jestliže doména nepůjde zkonvertovat do latin2, tak je neregistrovatelná. Hned by byl částečně klid. Trošku se divím, že nikoho ještě nenapadlo registrovat na nějakém freewebu doménu 3. řádu s azbukou. Řekům to nezávidím :)

 15. mrzout říká:

  Mám zcela odlišný názor na IDN než autor spotu.

  Jako uživatel bych jednoznačně uvítal jednotnost domén s diakritikou a bez diakritiky, tedy že zive.cz by bylo automaticky totéž co zíve.cz a živě.cz

  Implementace variantou 2 by vůbec nenesla takové komplikace, jak nám autor popisuje. Před standardní DNS server, který by byl spravován stejně jako dnes beze změny, by se předřadil jeden upravený miniserver, který by nedělal nic jiného než odstraňoval diakritiku a ptal se skutečného serveru. Žádné strašení s nutností udržovat dvě větve se nekoná.

  Nezištné chování CZ.NIC s pravidelnými průzkumy jednoznačně připomíná referenda o EU. Tak dlouho s tím přichází, až nakonec jednou využije momentální nálady a máme tu IDN navždy.

 16. mrzout říká:

  A ještě jedno. Pokud jsou průzkumy CZ.NIC tak nezištné, jak je podsouváno, zkuste prosím příště dát do průzkumu otázky:

  1) souhlasíte se zavedením IDN bez sunrise?
  2) souhlasíte se zavedením IDN se sunrise?
  3) souhlasíte se zavedením IDN jako službou pro uživatele, která automaticky odstraňuje diakritiku a vrací IP domény bez diakritky?

  Pak uvěřím, že CZ.NIC není motivován snahou napakovat některé své členy (významné registrátory).

 17. Ondřej Filip říká:

  Bohužel jste nečetl můj text pozorně. Zrovna udržování 2 větví DNS serverů mě příliš neděsilo. Napsat malý proxy server, který zmodifikuje dotaz, uloží si jej do paměti, počká na odpověď, zmodifikuje ji a pošle zpět, to jistě není neřešitelný problém. Nicméně, pořád mé argumenty platí: Nemohli bychom zavést DNSSEC a některé domény by získali držitelé, kteří je nechtějí.

  Dík za tip na otázky na sunrise. Bohužel, dotazník je určen laikům, pro ně slovo sunrise nic neznamená, ale zamyslíme se nad tím.

 18. Ondřej Fryc říká:

  Obecně ke spekulantům:
  Představa, že spekulantům se IDN nezamlouvá, je naprosto mylná. Typů spekulací je totiž víc. Zkuste se někdy blíže podívat na business model „parkovačů domén“, jako je například firma SEDO parking. Ti vydělávají (a hodně) na organickém trafficu na překlepových doménách, který přesměrovávají jinam. Takových firem je moc. A nárůst organického trafficu na zaparkované domény by v případě IDN byl obrovský.

  A konkrétně k Petru Komárkovi:
  Naprostá většina námi registrovaných domén jsou právě varianty na naše současné webové projekty. Každou víceslovnou doménu máme například s pomlčkou i bez pomlčky, v jednotném i množném čísle, často i ve variantě i/y. V případě IDN se počet možných kombinací podle mého odhadu v průměru zpětinásobí.

 19. Pavel Soldán říká:

  Dlouho jsem tu nebyl, takze:

  to Petr Komárek: „AD píše.cz
  Kdo bude mít přednostní právo?
  Pan Piše či pan Soldán? Proč by měl mít přednost současný vlastník, když je kombinací více?“

  samozrejme na píše.cz právo ja, na píše.com majitel domeny pise.com. Co je na tom divneho? Vybral jsem si domenu CZ, druhy si vybral domenu COM, drzme se toho.

  Uz si celkem dokazu predstavit zaloby za to, ze uvedete novy system s hacky a nekdo vykrade vsem diakritiku. Sam bych se citil podveden… to neni o rovnych podminkach…

  Za 2 roky jsem pise.cz nekam dovedl a uz vidim nejmene 2 lidi, kteri bazi po píše.cz protoze jsem jim pise.cz odmitnul prodat!!!

 20. Pavel Soldán říká:

  trošku jsem se upsal, měl jsem před očima ot, kdo bude mít přednost pise.cz nebo pise.com. S panem Píše je to asi složitější, ale stejně bych samozřejmě upřednostnil sebe, protože je to zaměnitelné s pise.cz – to je snad duvod nad duvody.

  Jinak to bude opravdu zmatek a vydelaji jen podvodni presmerovavaci.

  Pokud to chcete udelat pro lidi, tak at vsechny domeny se presmeruji na ty bez diakritiky. Pak to tak bude, bude to opravdu vyhoda pro vsechny a bude to ciste. pak Vas budeme moci nosit na rukou a neni prostor pro zadne spekulace.

 21. 3Q říká:

  2Pavel Soldán:
  Tak nevím kam jste dovedl píše.cz, každopádně grafická podoba je strašná a o této doméně slyším prvně. Nelze však upřít, že s Vámi plně souhlasím. Vůbec mě nezajímá, že má někdo doménu píše.com. Ten není pod správou CZ NIC a nemůže být o něm žádná řeč. Přednostní právo na píše.CZ by měl mít v dostatečně dlouhé ochranné lhůtě samozřejmě majitel domény pise.cz.

  2 ѯ.com:
  No fakticky by mě zajímala návštěvnost vašich stránek, které jsou bez refererru. Hrůza, tenhle znak vidím prvně, ale abych neodbočoval od tématu.
  Vaše názory jsou především trapné. Příkladem s doménou pošta.cz jste mne opravdu dostal. Fakt jsem se málem složil. Nevidím jediný důvod proč by někdo s doménou poszta.cz měl mít právo na pošta.cz. Jen protože se to tak čte? Kombinace SZ je snad zavedena v české mluvnici či abecedě a znamená š? Jste naprosto mimo…

  2 Petr Komárek:
  Je naprosto jasné o co Vám konkrétně jde. Jen a jen o zisky a proto jsou názory zde napsané zcela zbytečné. Většinu členů tvoří lidé (společnosti), které na zavedení IDN jen vydělají i když je to dle mého názoru naprosto neužitečná a zbytečně otravná věc (důvody, které uvádějí jiní již nebudu opakovat)

  Chápu, že příjmy z domén již nejsou to samé co bývaly když stály 2000 a více, ale uveďte důvod proč najednou IDN umožnit? Co to přinese reálným návštěvníkům stránek?

  Neargumentujte prosím nesmysly o přirozenosti apod. Všichni, kteří používají nebo alespoň slyšeli o internetu ví, že doménová jména (pro ně internetové adresy) jsou bez háčků a bez čárek. Nehledě na to, že spousta začínajících uživatelů ani neví kde háček či čárka je a kde je vůbec hledat či vyvolat.

  IDN přinese jen spoustu problémů a spekulací a reálný přínos či užitek budou mít pouze společnosti jako rz apod.

  Ale co, je to stejné jako se stravenkami apod… zbytečné věci v dnešním světě nikoho netrápí, hlavně když jsou z toho zisky.. a ty jsou vždy až na prvním místě.

 22. petr_p říká:

  Odpůrci IDN argumentující spekulanty jsou s prominutím zaslepení.
  Napadlo je, že čeština má slova, která se liší jen diakritikou a která mají úplně jiný význam a že tudíž existuje i regulérní využití podobné domény za jiným účelem než squatingu?

  Např. já dělám web pro obec Úherčice. V republice máme dvoje Uherčice a jedny Úherčice. Proč bychom se měli dobrovolně zbavovat možností, které nám náš jazyk nabízí? Proč bychom tuto nejednoznačnost nemohli zmírnit doménou xn--herice-oya9m.cz? Proč by na tuto doménu měly mít přednost Uherčice od Břeclavy?

  A nakonec větší abeceda zvyšuje množství slov v jazyce, čímž zvyšuje náklady spekulantům a tudíž snižuje jejich efektivitu. Tudíž se domnívám, že zavední IDN pod cz. naopak spekulatnům život znesnadní.

 23. a8n říká:

  >IDN podporuji také z důvodu přirozenosti jazyka. Před 10 lety se psali e-maily bez diakr., dneska je to jinak. Tak to bude za 10 let i s doménami.

  Argumentace diakritikou v emailu je nesmyslná, tam se jedná o souvislý text. Lepší přirovnání by bylo k normální adrese. Hornodolni 58, Telc a Hornodolní 58, Telč také neoznačují dvě různé místa.

 24. Adam říká:

  Argumenty autora jsou nepravdivé až lživé a demagogické! Pár příkladů pro mé tvrzení:

  1) Námitka opírající se o neziskovost NICu – i při neziskovém subjektu je vždy lepší mít větší příjmy, protože to umožní „skrýt“ více „nákladů“ a tím takový subjekt získá finance na svůj provoz – takže argument typu „my peníze nepotřebujeme neboť bychom je museli stejně odevzdat“ je demagogie

  2) Argument nemožnosti odstraňovat interpunkci při zadání pro desítky bilionů kombinací je také absolutní blbost a demagogie (nevěřím, že by autor byl tak hloupý a nepochopil podstatu). Není třeba počítat přece žádné biliony, stačí prostě z URL domény tu interpunkci odstranit při zadání uživatelem, tak jako je to naprosto běžné a zaužívané u drtivé většiny CMS systémů pro webové stránky,, kdy se URL tvoří názvem článku a to tak, že se automaticky odstraní ze slov zcela jednoduše interpunkce. Vždyť tento systém odstraňování interpunkce z URL je používán i na těchto stránkách, viz URL této stránky, takže prosím NEDĚLEJTE Z LIDÍ HLUPÁKY…

  3) Zájem NICu je čistě ekonomický, žádný jiný! Snad nikdo nevěří, že NIC bude dělat něco pro pěkné oči držitelů domén, ať již současných či budoucích. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby jejich aktivity nebyly založeny na „výpalném“ pro současné držitele domén…

 25. Dcom říká:

  zavést nebo nezavést IDN?
  – rozhodně ne

  nezavádět je i v případě, že budou jiné TLD už české IDN podporovat?
  – ne

  jaké znakové sady podporovat?
  – kdyby k tomu už teda došlo tak češtinu

  startovat se sunrise nebo přímo
  – kdyby k tomu už teda došlo tak sunrise

  mají mít v sunrise přednost současné neIDN domény?
  – kdyby k tomu už teda došlo tak ano

  mají mít v sunrise přednost držitelé ochranných známek, státní správa a samospráva.
  – kdyby k tomu už teda došlo tak ano

 26. JSH říká:

  Adam :
  Ke druhé otázce. Pokud si ten článek přečteš pořádně, tak zjistíš že o osekání diakritiky tady vůbec nejde. Na stejnou věc se navíc v diskuzi ptal už mrzout. Hledej slovo DNSSEC a bude ti to snad jasné.
  TADY NIKDO Z LIDÍ HLUPÁKY NEDĚLÁ

 27. mard říká:

  Pokládám názory v blogu za nesmysl. Jen neprogramátor může navrhnout řešení takové že se budou generovat možné varianty názvů s diakritikou. Nechápu proč nepovolit IDN s tím že projde požadavek na DNS odpověď filtrem odháčkování, kdy změní (příkl. í->i, ě->e, é->e, atd.) a pak načte příslušnou IP adresu. Tj. každý bude muset založit jedno DN (to bez diakritiky)a všechna možná IDN se na něj budou odvolávat. Tj. kdokoliv bude moci napsat vláda.cz i vláďa.cz a zobrazí se mu odpověď na vlada.cz. Kdo si dřív zaregistruje vlada.cz ten má výhodu. Každému umožnit registrovat třeba vláďa.cz a zaregistruje se mu doménový název vlada.cz. Každý další kdo bude chtít registrovat třeba vľáďa.cz se návrh zamítne s tím že doména je registrovaná a ať se pře s tím kdo název bez diakritiky zaregistroval dříve.

 28. mard říká:

  majkls píše:
  O problému podobnosti písmen (ASCII spoofing, Homograph Attack) se ví a jedním z řešení je například zákaz míchání písem v jednom doménovém jméně (resp. vždy mezi dvěmi tečkami), tj. budete si moci zaregistrovat doménové jméno buď v latince, v cyrilici nebo hiraganě, nikoli ve všem dohromady.
  To je nesmysl. stačí si představit že si někdo zaregistruje KB.cz, přičemž KB budou odpovídající bukvy z ruštiny. Jak to Franta z dolní Horní rozliší že jde o rhybaření, netuším.

 29. Adam říká:

  to JSH:

  Já vím, že osekání diakritiky v článku nejde, ale to je právě CHYBA, protože ta by podobné nesmyslné úvahy elegantně vyřešila… ale bylo by to proti zájmům parazitních zlatokopů, to chápu…

 30. Pavel říká:

  Netřeba nic upravovat. Před bind stačí předřadit jednoduchý „proxy“ server, který požadavky odkóduje a přepošle dál.

 31. martin říká:

  Jsem jednoznacne PROTI diakritice v domenach. Ale kdyz uz by se tahle hloupost zavadela, tak urcite s casove omezenym prednostnim pravem pro vlastniky domen bez diakritiky.

  Kdyz nekdo zacinal svuj byznys a mel dobry napad, tak si zaregistroval si to, co bylo v te dobe mozne registrovat. Kdyby byla moznost registrovat i s diakritikou, registroval by pravdepodobne i s variantu s diakritikou (a ten kdo ne, pravdepodobne prednostniho prava nevyuzije ani ted, takze nikdo o nic neprijde).

  Zavedeni diakritiky do domenovych jmen je zcela nepochybne zmena podminek na trhu a zmena pravidel. Pravidla se behem hry menit nemaji a kdyz uz se zmenit musi, tak by mela existovat moznost jak dat sanci tem, kteri uz hraji, aby je zmena pravidel neposkodila. To je jako by pri maratonskem zavodu nekdo po 20km vsechny zavodniky postavil znovu na start.

 32. Danny říká:

  Zlevnovani je take zmena podminek na trhu… driv staly take majlant a dnes jsou skoro za hubicku… :)
  Pravidla se musi vyvijet a byt schopna odrazet dobu, neni mozne to jednou vymyslet a pak to na desitky let s podobnym argumentem jako je vyse zakonzervovat , to je nesmysl. Vyviji se vse, i internetove standardy, spousta RFC je dneska take obsolete.
  Spusteni .eu bylo taky nekolikafazove, takze „opravneni“ zajemci meli sanci si sve domeny registrovat v predstihu a prednostne. Ocekavam, ze spusteni IDN v .cz by melo podobne sun-rise, tedy by tu ta sance byla…

 33. Pavel Jarošek říká:

  Ja jsem zastáncem automatického překladu. A popíšu proč.
  K čemu jsou dobré dns – aby jste do telefonu nemuseli diktovat 123.45.67.89 ale mohli říct http://www.můjweb.cz. Líp se to řekne, líp zapamatuje, menší šance na překlep. Ještě většinou dodáte bez diakritiky ale hodně lidí už to pochopilo a samo si diakritiku v duchu odstraní.
  Teď si představte že zavedete IDN. A do telefonu řeknete http://www.můjweb.cz. Pak musíte dodat s diakritikou. Ale nemáte jistotu že ten na druhé straně nemyslí na něco jiného a nezadá http://www.mujweb.cz. Kdyby jste si mohli být jistí že ústní předání dns dopadne vždy správně bylo by jedno že někdo má doménu bez diakritiky a někdo jiný s diakritikou. Ono už teď naprostá většina uživatelů českého internetu doplní automaticky na začátek www a na konec cz i když jim řeknete něco jiného (běžný uživatel si myslí že to www na začátku prostě být musí jinak to zadá blbě).
  Takže zavedení IDN bez automatického překladu způsobí komplikace právě v oblasti která je díky DNS pro uživatele jednodušší.
  Pokud nebude automatický překlad tak ti co provozují weby samozdřejmě budou chtít pomoct uživatelům a zavedou si varianty. Pro ně to budou náklady navíc.
  Nevidím přitom problém aby se Úherčice a Uherčice dohodly a umožnily dvě různé odpovědi. Ten automatické překlad musí pochopitelně probíhat na všech dns serverech (můj browser se zeptá providera na ip Úherčice. Provider se zeptá NIC na dns Úherčice. NIC si to přeloží a řekne IP. A dns server providera který pro mne zjišťuje IP se zeptá serveru co má na starosti uhercice a on mu odpoví.)
  Na druhou stranou být vláďou tak nevím jestli si udělám doménu vláďa když půlka mých známých mne bude mít za … .Oni se dostanou na stránky vlada.cz
  A pro vyděrače kteří si zaregistrují elektro-nováček.cz a budou vydírat pana Nováčka který se ani nedozví že si měl udělat tuhle doménu (viz vývěska ve stopařově průvodci) to bude super zisk bez práce.

  Sry za délku :-)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..