Nové ODVR již odbavuje více než 20 procent provozu

Dnešní krátký článek bych rád pojal jako velké poděkování! Komu? Všem těm, kteří nejen že pomohli s otestováním nových Otevřených DNSSEC Validujících Resolverů po jejich spuštění v květnu tohoto roku, ale dále zkouší nově zavedenou podporu DNS-over-TLS a DNS-over-HTTPS a v neposlední řadě systematicky přecházejí na systémech ve své správě právě na nové ODVR.

Nové ODVR nabízí, kromě podpory výše zmíněných nejmodernějších protokolů, výkonově silnější infrastrukturu, zcela oddělenou od infrastruktury anycastu pro .CZ doménu. K oddělení jsme přistoupili zejména ve vazbě na pokračující zvyšování robustnosti DNS infrastruktury pro .CZ doménu. Nyní postupně směřujeme k vypnutí původního ODVR, zejména anycast části, která sdílí prostředky (hardware, IP adresy) s částí anycastu pro .CZ doménu. Proto jsme minulý týden zveřejnili výzvu k přechodu na nové ODVR a rozeslali ji i správcům TOP 30 sítí, ze kterých přichází největší provoz na původní ODVR. Jsme velice rádi, že ji celá řada vyslyšela (například Vodafone & UPC, Master Internet nebo VSHosting) a jak ukazuje graf rozložení požadavků mezi jednotlivé části ODVR infrastruktury, zvýšení provozu na novém ODVR anycastu za poslední týden výrazně vzrostlo, přesahuje již 20 procent.

Opravdu nás těší, že měníte nastavení svých zařízeních a pomáháte tak přibližovat moment, kdy původní ODVR platformu, zejména původní anycast část, vypneme. Právě u té původní anycast části předpokládáme, že by její podíl na celkovém odbavování provozu mohl poklesnout do řádu jednotek procent ještě do konce tohoto roku a to by tedy byl pro nás jednoznačný impuls pro její vypnutí.

Proto prosím znovu, zapomeňte na původní IP adresy ODVR, přejděte na nové! Zapomeňte prosím na: 217.31.204.130, 2001:1488:800:400::130 a 193.29.206.206, 2001:678:1::206, přejděte včas na: 193.17.47.1, 2001:148f:ffff::1 a 185.43.135.1, 2001:148f:fffe::1.

Autor:

Komentáře (2)

  1. Vendelín říká:

    A kdy budou nové ODVR konečně trochu stabilní? Služba DNS je zde často nedostupná. Staré ODVR alespoň fungují. Je to nepěkná vizitka především pro vývojáře Knot Resolveru. Cožpak nedokáží vyprodukovat kód, který by každou chvíli nepadal? V normální továrně by dělníci vyrábějící podobné ‚zmetky‘ minimálně přišli o prémie.

    • Zdeněk Brůna říká:

      Pane Vendelíne, samozřejmě mě ta nestabilita velmi mrzí a řešíme to a to velmi intenzívně, se zapojením vývojářů Knot Resolveru. Bohužel jsou věci, které lze velmi obtížně simulovat v testech, zvláště pokud SW obsahuje inovace. Omlouváme se. Můžete mi prosím případně upřesnit, kdy a jaký jste měl problém nebo pokud se vyskytne znovu, nahlásit mi jej na zdenek.bruna@nic.cz? Děkuji předem.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..