Turris Omnia na CeBIT 2017

Byla to naše první účast na tak velkém veletrhu a rozhodli jsme se pro ni doslova na poslední chvíli. Chtěli jsme najít partnery a také router představit širší veřejnosti. Turris Omnia je ve volném prodeji již mnoho měsíců, jenže odezvu na něj máme především od linuxových nadšenců. Proto nás velmi příjemně překvapilo, jak se na CeBITu router líbil širší veřejnosti.

Už první otázka, kterou vzbuzoval slogan našeho stánku: „Proč je ten router open source? K čemu to je?” Opravdu. Proč by měl být router open source? Tak především proto, aby jste si byli jisti tím, že dělá, co dělat má, především to, že přenáší data tam, kam je přenášet má. Že na něm nejsou žádné backdoory ani špioni. Což je něco, o čem si můžete být u closed-source programů stále méně jisti. Zdrojové kódy Turrisu jsou volně k dispozici a když si je neprojdete vy, prošla je celá řada lidí před vámi. Open source je věc bezpečnosti a pochopitelné to bylo nejenom pro fanoušky open source, ale i pro běžné uživatele.

Otevřenost routeru není ale jen bezpečnost, nýbrž i využitelnost a rozšiřitelnost. Návštěvníky stánku těšilo i to, že do routeru si mohou doinstalovat svůj software a využít tak relativně výkonný a přitom rozměrově i energeticky úsporný hardware namísto běžného serveru. Zcela běžné byly potřeby propojení firemních poboček skrze velmi rychlou VPN, což je právě doména Turrisů, našly se ale i výstřednější aplikace. Ať už šlo o možnost doinstalovat palubní multimediální portál nebo převzetí obsluhy závlahového systému dříve provozovaného na samostatném serveru. Nejde o to co konkrétně, ale o možnost využít Turris pro velmi rozmanité potřeby. To potřebovali častí návštěvníci našeho stánku: Systémoví integrátoři či firmy zajišťující správu sítí a firemních systémů.

Velký zájem vzbuzovala bezpečnost routeru, zejména systém adaptabilního komunitního firewallu, kdy se z jednotlivých Turrisů sbírají data o útocích, vyhodnocují se a následně se všechny Turrisy v reálném čase proti těmto útokům zabezpečují. Uvědomujeme si, že toto je dnes nejsilnější zbraň proti dosud neznámým hrozbám a chceme ji významně posilovat i o detekci hrozeb a problémů ve vnitřní síti (LAN). Už nejenom firmy, ale i informovanější jednotlivci si význam ochrany i pravidelné aktualizace routerů uvědomují. Zejména pro firmy byl „příplatek” za bezpečnost v podobě vyšší ceny routerů Turris zanedbatelným argumentem ve srovnání s přínosy.

Zajímavé bylo i to, jak k jednotlivým výhodám přistupovaly firmy z různých regionů. Například se u našeho stánku sešla celá řada firem z Indie, protože v Indii je nyní open source poptávaný kvůli obavám ze špionáže a backdoorů. Naopak firmy ze severní Afriky potřebovaly menší a kompaktní „server” s dobrou cenou, který obslouží co nejvíce funkcí včetně routování a který budou mít u zákazníka ve svém vlastnictví včetně svých služeb. Skandinávské firmy potřebovaly obsloužit gigabitovou optickou přípojku a Němci trvali na maximální bezpečnosti a sháněli se po DSL, což nás přesvědčuje o tom, že na něm musíme pracovat. Číňané se vyptali na všechno a ještě si detailně nafotili základní desky našeho routeru.

Příjemné bylo setkání s celou řadou linuxových fanoušků i novinářů, kteří si na stánek přišli cíleně popovídat, nebo nás naopak zcela překvapeně objevili při bloudění mezi stánky CeBITu. Zájem byl především o informace o chystané integraci datového sdílení NextCloud a provoz NAS i o nově představený plugin pro zjednodušnou konfiguraci OpenVPN.

Dojmy z CeBITu? Skvělé! Rádi jsme se zúčastnili a akce nám přinesla nejenom množství kontaktů, které se nyní budeme snažit prohloubit, ale také zvýšila naši důvěru v to, že bezpečnost, soukromí a zároveň otevřenost zdaleka nejsou opuštěné a prázdné pojmy. Naopak: zvětšuje se ona menšina uživatelů, která bezpečná řešení vyhledává. Stejně tak se nám potvrzuje, že lidé jsou ochotni pomáhat v boji za vyšší bezpečnost internetu sběrem dat a procesorovým časem svých routerů. Ba dokonce nás uživatelé sami vyzývali k tomu, že by rádi viděli nějakou „gamifikaci” tohoto sběru dat a svého přinosu k hledání bezpečnostních hrozeb, čímž nám nasadili dalšího brouka do hlavy. Alespoň máme s čím přijet na příští CeBIT.

A jen tak mimochodem, poslední březnové dny se účastníme konference MUM 2017 v italském Milanu a následně i dalších akcí. Jejich kalendář budeme publikovat. Pokud se ve vašem okolí nějaká zajímavá IT akce pořádá a rádi byste tam viděli Turris, napište nám!

Autor:

Komentáře (8)

 1. Honza Pobořil říká:

  Zkoumali jste na jaké bariéry uživatelé narážejí a jestli je vyřeší ohledně rozšířitelnosti? Konkrétně třeba pro mě se hardwarová architektura ukázala jako poměrně velký problém, protože hodně existujících řešení s ničím jiným než Intel procesory nepočítá.

  • Patrick Zandl říká:

   Ano, problém podporované množiny hardware existuje. Ne všechno, co je k dispozici, je v Linuxu a ARM podporované či podporovatelné jednoduše. Řada věcí je pak především levná – a nedává podle nás smysl ušetřit pět euro při nákupu levnější WiFi karty 802.11ac, když je ta blbě navržená a rozhodně nedosahuje dobrých hodnot a rychlostí. Proto se snažíme podporovat nějaké WiFi a LTE karty, s nimiž jsou dobré zkušenosti.

 2. Lukas říká:

  „Číňani se vyptávali na všechno a detailně si vše nafotili…“ :-)
  Za 2 měsíce to bude na Aliexpressu.. :-D

  • Patrick Zandl říká:

   Co za dva měsíce. My jsme se modlili, aby to ještě v pátek neměli na výstavišti, jen mírně nefunkční a se sběrem jiných dat, než my :)

 3. Karel Fiedler říká:

  Což tyto akce: http://www.common.cz
  Tu akci v Jasné spolupořádame
  a takováto přednáška je velmi vítána.

  • Patrick Zandl říká:

   díky, zní to zajímavě, ozvěte se mi kdyžtak na patrick.zandl zavináč nic.cz a domluvíme detaily.

 4. Karel Fiedler říká:

  Uzávěrka přednášek je příští středu.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..