Ohlédnutí za prvním kolem kybernetické soutěže

Právě probíhající první celorepubliková soutěž v kybernetické bezpečnosti zaujala nejen studenty technických oborů, ale i celou řadu gymnazistů. Do prvního kola soutěže se přihlásilo 1 067 soutěžících ze 162 různě zaměřených škol z celé republiky. Jediné omezení spočívalo ve věku (15 až 18 let), a to z důvodu podmínek pro kvalifikaci těch nejúspěšnějších soutěžících do Evropské kybernetické soutěže. Nejvíce studentů se zapojilo v kraji Jihomoravském, Pardubickém, Hlavní město Praha a Vysočina.

Z vyhodnocených dat vyplývá, že soutěžícím dělaly největší problémy obecné, především legislativní otázky a krypto-analytický úkol. Studenti se naopak nejlépe potýkali s otázkami ze sociologie a psychologie. Otázku, která studentům činila největší obtíže, si můžete zkusit zodpovědět sami: „Po jak dlouhé době musí dojít ke změně přístupového hesla u významného informačního systému?“ Odpověď na tuto otázku, lze nalézt ve vyhlášce o kybernetické bezpečnosti č. 316/2014 Sb., konkrétně se jedná o ustanovení § 18. Na tuto otázku neodpověděl správně žádný student. Schválně, jak byste si s ní poradili vy? Podělte se s ostatními v komentářích :-).

Další zajímavostí byla struktura testu. Bylo možné zvolit možnost Nevím a vyhnout se tak zisku záporných bodů. Z celkové analýzy testů vyplývá, že nesprávných odpovědí bylo 3 608, zatímco možnost Nevím byla zvolena 1 258krát. Pro mě osobně to znamená, že i mezi studenty středních škol se rozmáhá nešvar, se kterým se velmi často setkávám i mezi svými vrstevníky a také u starších generací. Nezřídka bereme přiznání, že něco nevíme, jako negativní situaci a raději se tváříme, že všemu rozumíme, namísto abychom byli rádi, že máme možnost něco nového se dozvědět, což bylo hlavním smyslem prvního osvětového kola soutěže.

Oficiální vyhlášení výsledků soutěže a předání cen vítězům krajských kol proběhne v průběhu následujících dvou týdnů. V rámci předávání cen studentům se na školách, které projevily zájem (většina zúčastněných škol), uskuteční osvětové přednášky, v rámci kterých tým CZ.NIC, jež je společně s Národním bezpečnostním týmem CSIRT.CZ partnerem soutěže, zamíří do tří škol v Plzeňském kraji.

Již v březnu se 676 úspěšných soutěžících může těšit na druhé výběrové kolo soutěže, které se bude skládat z deseti otázek rozdělených do několika kategorií a proběhne celé v anglickém jazyce. Na toto kolo se mohou všichni účastníci připravit díky online kurzům, které účastníkům nabídla zdarma CISCO Akademie, a díky studijním materiálům, které poskytuje AFCEA, AEC a CZ.NIC.

Z výběrového kola bude do toho finálového pozváno nejméně 30 a maximálně 60 studentů z celé České republiky. Těšíme se na mladé talenty a doufáme v efektivní spolupráci při jejich zapojení do multidisciplinárního oboru, kterým kybernetická bezpečnost bezesporu je.

 

logo-ctverec

Autor:

Komentáře (9)

 1. Ondřej Chmelík říká:

  Velká škoda toho věkového omezení. V naší škole bylo celkem dost zájemců, ale bohužel se nemohli právě kvůli věku zúčastnit. A pokud to organizátoři soutěže nevědí, 18 let je všem na střední škole již ve třetím ročníku (nejpozději, mohli také začít školní docházku opožděně) …

 2. Mirek Scholze říká:

  Nejsem si úplně jistý, zda interpretace poměru „nesprávných odpovědí vs. možnost Nevím“ je správná. Jak u nesprávných odpovědí odlišit, zda dotyčný jen tipnul (a špatně) nebo byl přesvědčen o správnosti své odpovědi?

 3. Petr Nový říká:

  Ale Mirku no tak. Vždyť je to tak jednoduché, zaškrtnout „Nevím“ a nebýt nijak penalizován, však on mi to někdo (učitel, strana, vláda, …) vysvětlí. Myslet samostatně a dělat při tom chyby to je nešvar!

 4. Věra říká:

  Krásný den,

  Ondřeji, žáci se zúčastnit mohli. Věk byl omezen pouze pro postup do druhého kola, nikoli pro účast v prvním osvětovém kole. Pokud však máte jakékoli podněty, případně návrhy jak soutěž vylepšit myslím, že hlavní organizátoři za ně budou velmi rádi. Můžete je kontaktovat na e-mailu cyber@cybersecurity.cz.

 5. Pavel Kolesný říká:

  Nedivím se, že studenti na toto nedovedli odpovědět. Zajímalo by mě, kolik procent těch významných informačních systémů to dodržuje a jak jdou požadavky zmiňované vyhlášky č. 317/2014 Sb. dohromady s jinou vyhláškou a to č. 194/2009 Sb., konkrétně § 6. A k tomu praxí, že změnu hesla je možné vypnout.

 6. Petr říká:

  Možná něčemu nerozumím, ale vyhláška č. 317/2014 Sb. má jen 6 paragrafů, a žádný z nich nemá číslo 18. Takže se nedivím že nikdo neznal správnou odpověď. Mohli byste článek už doplnit o správnou odpověď?

  • Filip Jirsák říká:

   Je to vyhláška 316/2014 Sb. a je to 100 dnů. Je dost smutné, že takovéhle věci, které obvykle bezpečnost v důsledku snižují, jsou i ve vyhlášce :-(

  • Vilém Sládek říká:

   Dobrý den a omlouvám se za chybu v čísle vyhlášky. Už je to správně.

 7. Hosting říká:

  Kyberneticka soutez je soutezi stredoskolaku ve znalostech a dovednostech v oblasti kyberneticke bezpecnosti a informacnich a komunikacnich systemu.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..