Nová mobilní Datovka

Vydali jsme novou verzi mobilní Datovky pro operační systémy Android a iOS. Po zkušenostech z vývoje aplikací ve dvou odlišných jazycích pro dva odlišné mobilní operační systémy jsme se rozhodli prozkoumat, jak je to s deklarovanou podporou mobilních zařízení aplikačního frameworku Qt. S knihovnami Qt jsme v průběhu tvorby desktopové Datovky 4 nasbírali dostatek zkušeností, a proto jsme se vrhli vyzkoušet, zda je budeme moct využít při tvorbě mobilní aplikace. Protože původní iDatovka i Datovka pro Android jsou dvě odlišné aplikace, které nesdílí žádný kód a odlišným způsobem ukládají svou konfiguraci i data, necítili jsme se vázáni dodržet v nové aplikaci kompatibilitu se stávajícími aplikacemi. Nová verze Datovky se proto jen inspirovala funkcemi a částečně vzhledem stávajících aplikací.

Novou verzi mobilní Datovky z výše zmíněných důvodu nedistribuujeme jako aktualizaci stávajících aplikací, ale jako aplikaci novou, kterou jsme pojmenovali pouze Datovka. Nemusíte mít tedy obavy, že instalací nové verze přijdete o všechna data. Nová mobilní Datovka a iDatovka, nebo Datovka pro Android, můžou vedle sebe existovat na jediném zařízení. Po instalaci nové aplikace budete jen muset ručně (znovu) nastavit všechny účty, ke kterým budete chtít přistupovat. Stávající verze mobilních aplikací prozatím ponecháváme také přístupné ke stažení. Pouze jsme na Google Play změnili název původní aplikace na aDatovka.

V nově vydané Datovce je možné, stejně jako v jejích předchůdkyních, stahovat a prohlížet seznamy zpráv stejně jako jednotlivé datové zprávy uložené na serveru ISDS. V aplikaci jsme se snažili sjednotit funkcionalitu původních verzí tak, aby byly na podporovaných platformách dostupné stejné funkce. V nové aplikaci je samozřejmě možné prohlížet přílohy v přidružených aplikacích. Celkový počet schránek, ke kterým je možné z aplikace přistupovat není omezen. Uživatele iOS nepřekvapí možnost přeposílat přílohy datových zpráv emailem, tato funkce je však pro uživatele Androidu v mobilní Datovce novinkou.

datovkadatovka adatovka

První verze nové aplikace také obsahuje i některé základní bezpečnostní funkce. Spuštění aplikace je možné chránit nastavitelným bezpečnostním kódem. Tímto kódem jsou pak také šifrována případná uložená hesla, která se používají pro přístup k jednotlivým datovým schránkám. Pro jednotlivé účty lze nastavit, zda si aplikace má pamatovat heslo a/nebo stažené zprávy. Lze také nastavit, jak dlouho si aplikace má stažené zprávy či jejich přílohy pamatovat.

Snažili jsme se, aby aplikace vypadala ve všech podporovaných prostředích podobně, zároveň jsme se snažili, aby co nejvíce využívala nativních stylů platformy, na které poběží. Jestli se nám to podařilo můžete posoudit sami.

Použití Qt nám dovolilo využít prozatím malou část kódu z desktopové aplikace. V budoucnu je pravděpodobné, že se toto množství kódu bude zvyšovat. Od tohoto přístupu si slibujeme menší nároky na udržovatelnost kódu a zároveň vyšší stabilitu a bezpečnost aplikace díky sdílení ověřeného kódu.

Bohužel použití Qt nemělo jen své kladné stránky, ale přineslo i jistá omezení, která jsou v nové aplikaci stále patrná. Nejvíce se to týká samotného vzhledu aplikace. Některá vyskakovací okna nebo potvrzovací dialogy stále nevypadají tak pěkně, jako v aplikacích, které jsou napsány v nativních SDK. V některých případech jsme se museli uchýlit k malé berličce, a kód který by měl v Qt (Qt-5.7 v době psaní tohoto příspěvku) podle dokumentace fungovat, ale stále z nějakých důvodů nefungoval, napsat v nativním jazyce dané platformy. Naštěstí Qt takové kombinování kódu dovoluje. Na Androidu jsme kupříkladu museli explicitně doplnit možnost vkládání obsahu schránky do textových polí (automatický přístup ke schránce by měl na Androidu být opraven v Qt-5.8). Jako největší mrzutost vnímáme, že jsme chtěli současně s novou verzí pro Android a iOS vydat Datovku také pro Windows Phone 8.1 a Windows 10 Mobile. Uživatele mobilních zařízení s operačním systémem z dílny Microsoftu však musíme zklamat. Z důvodů jako je nekompatibilita některých API, chyb v nástrojích pro překlad, sestavení a debugování nebo chyb v knihovně Qt pro mobilní Windows se nám nepodařilo vyrobit dostatečně použitelnou a stabilní aplikaci, abychom jsme ji mohli vydat. Pozitivní je zpráva, že se situace v poslední době lehce zlepšovala, takže je možné, že někdy v budoucnu bude existovat i Datovka pro mobilní Windows (pokud budou mobilní Windows stále existovat).

Nová Datovka je/bude zdarma ke stažení v Apple Store a Google Play stejně jako předchozí verze aplikací. Vaše případné nápady, náměty, připomínky nebo hlášení chyb nám piště na emailovou adresu datove-schranky@labs.nic.cz – nezapomeňte zmínit, že se jedná o mobilní Datovku.

Autor:

Komentáře (5)

 1. Jakub říká:

  Dobry den, chapu spravne, ze stare ulozene zpravy ve stare appce naimportovat do nove nepujdou?

 2. LH říká:

  Původní aplikace fungovala. Teď není jasné co je „název účtu“ co je „Uživatelské jméno“ co je „Heslo“. Všechny možné kombinace jsem vyzkoušel a nic. V manuálu také nic není. Takže vytvořit účet nelze.

 3. Karel Slaný říká:

  Předpokládám, že Vaše připomínka se týká vyplnění formuláře „Přidat nový účet“.
  „Název účtu“ je uživatelem zvolené pojmenování účtu, které se zobrazuje v seznamu účtů.
  „Uživatelské jméno“ je uživatelské (přihlašovací) jméno, tak jak se používá např. na https://www.mojedatovaschranka.cz/ .
  „Heslo“ je prostředek sloužící k ověření identity uživatele?

  Omlouvám se, ale zřejmě jsem správně nepochopil Váš komentář či stížnost. Pokud máte jakékoliv problémy s aplikací, kontaktujte nás prosím na výše uvedeném mailu datove-schranky@labs.nic.cz, kde Vám rádi pomůžeme.

 4. M.Rochovanský říká:

  Dobrý den, při každém novém otevření aplikace musím znovu zadávat do každého účtu znovu heslo, neuloží je, i když se tak tváří. U předchozí aplikace jsem heslo uložil a už jsem je nemusel psát znovu, pokud se tedy po 90 dnech nemuselo aktualizovat. Asi je tam něco špatně (Sony XZ2, Android Oreo 8.0.0)

  • Vilém Sládek říká:

   Dobrý den, pokud máte dotaz na vývojáře aplikace, kontaktujte je prosím přímo na e-mailové adrese datove-schranky@labs.nic.cz.

   Děkujeme.

   Vilém Sládek

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..