Naháči a prdeláči – fotky jen pro rodinu!

Již tradiční bonmot říká, že rodiče mají v dnešní době dvě starosti: co z Internetu stahuje jejich syn a co na Internet nahrává jejich dcera. My ovšem dodáváme, že potomci bez ohledu na pohlaví by se měli obávat toho, co na Internet nahrávají jejich rodiče.

Léto je totiž v plném proudu. Voda, bazén, písek, pláže, to vše nás v těchto teplých dnech přitahuje. Koupaliště a jiné vodní plochy jsou plné rodin s dětmi. Naše ratolesti se cákají u vody a staví si hrady z písku. Je to krása a co jiného jako šťastný rodič dělat, než fotit si ty roztomilé dětičky při dovádění? Je krásné si uchovávat vzpomínky a později se nad fotografiemi rozplývat.

To vše je v pořádku. Co však v pořádku není a bohužel plno rodičů si to vůbec neuvědomuje, je vkládání těchto speciálně letních fotek na sociální sítě a nejrůznější další místa určená pro sdílení fotografií. Vše, co se na Internet vloží, si žije svým životem, vše se dá zneužít a patrně žádný rodič by si nepřál, aby se nad fotkou dítěte rozplýval někdo cizí. Někdo, jehož úmysly nejsou čisté.

Pojďme se podívat, co se může stát: jeden z nejpoužívanějších webů v České republice pro tyto účely je Rajče, takže co tam najdeme?

deti_01
Fotografie hor má krásných 126 zobrazení a Rajče se jí pyšní jako oblíbenou fotkou.

 

Ovšem podívejme se na trochu jiné fotografie:

deti_02
Tato fotografie (začerněné části jsou vytvořené mnou, na webu se ukazují bez této cenzury) má přes 18 000 zobrazení. Napadá vás, proč to tak může být?

 

deti_03
Tato fotka má okolo 11 000 zobrazení. Zřejmě má rodina hodně přátel a ti se na ni dívají znovu a znovu… Opravdu si to myslíte?

 

deti_04
A tahle má 17 000 zobrazení. Zřejmě taky početná rodina… Ale ne, ostatní alba mají jen desítky zobrazení… Není to zvláštní?

 

deti_05
20 000 zobrazení.

 
Obě dvě máme děti a nad tím, jaké fotografie svých dětí jsou někteří rodiče schopni umístit na Internet, nám zůstává rozum stát. Jako rodiče tyto fotky chápeme (i když samy bychom asi některé nepořídily) a jejich pořizování neodsuzujeme. Co ale nepochopíme, je jejich vkládaní na sociální sítě, či servery určené ke sdílení a k tomu bez jakéhokoliv zabezpečení.

Jak rychle se fotka nevinného dítěte šíří prostředím Internetu si ani nedokážeme představit. Rodiče ale sami zneuživatelům nahrávají do karet!

Navíc tím porušují nejen podmínky serveru Rajče, ale i své zákonné povinnosti. Jejich povinností je zajištění morálního a hmotného prospěchu dítěte, přičemž rodiče mají při výkonu své rodičovské odpovědnosti mj. dítě chránit, pečovat o jeho zdraví, citový, rozumový a mravní vývoj. A brát přitom v potaz, že i dítě je člověk, i když malý, a vztahují se na něj práva na ochranu soukromí. A protože ten malý člověk často není rozumově schopen posoudit následky umístění fotografií na Internet (vůle je věc druhá a záleží na věku dítěte, čímž se dostáváme k bonmotu ze začátku článku), má proto své rodiče, kteří by se měli brát za jeho práva. Fotka člověka může být rozšiřována pouze s jeho svolením, ovšem za děti dávají tato svolení rodiče. A takové svolení by mělo být v souladu se zájmy dítěte. Opravdu nenacházíme ve výše publikovaných a podobných fotografiích něco, co by zájmům dítěte svědčilo. Přinejmenším jistě potěší, pokud se k nim o pár let později dostanou spolužáci.

Horší ovšem je, že v albech lze kromě uvedených pokladů najít také nejrůznější indicie, které vedou k odhalení identity dětí, včetně jejich bydliště. Na sociálních sítích je to pak ještě mnohem snazší.

Proto prosíme všechny rodiče a rodinné příslušníky: Myslete!!! Nevkládejte nikam nahé fotky dětí, ani sebe!!! Věci by rovněž prospělo, pokud by provozovatelé nastavili alespoň základní kontrolní mechanismy vedoucí k odhalení takových fotografií a jejich uzamčení heslem, případně rovnou k ukončení poskytování služeb. Takovým nástrojem mohou být právě propastné rozdíly v návštěvnosti. A nebo mnohem jednodušeji – nepovolili indexování vyhledávači a alba nastavili v základu jako neveřejná, nikoliv obráceně. Pokud vy sami nejste fanoušky podobného typu sdílení „zážitků“ a přesto na podobný obsah narazíte, můžete ochraně dětí přispět tím, že daný obsah velmi jednoduše nahlásíte prostřednictvím webové aplikace na adrese www.internet-hotline.cz, která je provozována v rámci projektu Connecting Europe Facility za podpory Evropské komise.

Kateřina Vokrouhlíková, Zuzana Průchová

Autor:

Komentáře (19)

 1. Miroslav Buček říká:

  Dobrý den, fotky nahých dětí, kde je vidět přirození aktivně schováváme, touto problematikou se zabýváme dlouhodobě, ale jak je vidět, nefunguje na 100%, můžete nám poslat na email info@rajce.net odkazy na problematické fotky, ihned je schováme.

 2. Zuzana Průchová říká:

  Vážený pane Bučku, podněty na řadu fotografií jsem Vám posílala v průběhu přípravy článku, reakce jsem obdržela jen na některé z nich. Musím bohužel konstatovat, že jsem jich našla celou řadu, nejde o jednotky. V dopise, který jsme Vaší společnosti posílali ještě před publikací tohoto textu, jsme rovněž upozorňovali na některé uživatele, kteří podobné fotografie komentují, případně si vytvářejí svoje oblíbená alba, ve kterých jsou právě takové fotky. Navíc, jak je patrné i z fotografií výše, ne vždy na ní musí být vidět přirození, aby se dostala do hledáčku osob, které se na takovou produkci orientují. A ještě pro pořádek uvádím, že všechny výše uvedené fotografie pocházejí ze serveru Rajče, ale úmyslně jsme neuvedli přímo konkrétní uživatele, abychom jim dále nezvyšovali návštěvnost, zejména tu nežádoucí.

  • Miroslav Buček říká:

   Dobrý den, můžete mi napsat na email miroslav.bucek@idnes.cz s podrobnostmi, koho jste kdy kontaktovala? Nic se mi nedostalo. Přitom kontakty na nás jsou uvedeny v patičce každé stránky http://www.rajce.idnes.cz/zelinari
   Víte, pedofil si nevybírá děti podle nahoty, ale celkově i podle oblečených fotek, opravdu si myslíte, že něco vyřeší zakázání všech fotek dětí? Tento problém je hlubší a usilovně jej řešíme, sám mám dvě malé děti.

 3. Jája říká:

  „úmyslně jsme neuvedli přímo konkrétní uživatele“ = úmyslně jste porušili autorský zákon převzetím a pozměněním autorského díla bez souhlasu a uvedení autora

 4. Martin říká:

  Milá Jájo, aut.z. zná pojem citace a „užití v oprávněné míře“, takže porušení spíš není…

 5. p-p-p-pedofil říká:

  @PRbull$hit Miroslav Buček
  staci si na nejmenovanem vyhledavaci zadat vhodnou kombinaci slov s webem rajce a vyjedou fora a seznamy vhodnych fotek pro kazdou uchylku
  je to pro vase IT moc prace?

 6. RajceCenzor říká:

  No tak super… diky nejake stouralce zase bude o kafe v kanclu min… uz sem se tesil na nohy na stole a kancelarsky golf… ted budem muset makat.. no fakt dik.

 7. giomek říká:

  Dobry den
  Kdyz se divam na ty fotky, tak se nemohu zbavit presvedceni,ze je porizoval uchylny a nemocny clovek. Me by ani nenapadalo vubec nic takoveho fotit, vetsinou nefotim ani na orientalnich dovolenych, pomijive veci u me nemaji hodnotu.
  Zvlaste 4-ta fotka odshora, zde jsem plne presvedcen, ze jeji porizovatel neni zcela normalni a nemela mu byt vubec sverena cychova deti. Bohuzel v soucasne dobe je pro me vetsina chapana spise jako degenerace nez generace.

 8. Kuba říká:

  Mi neřikejte že administrátoři těch servrů nemohou vyhledavat fotky s např. velkým počtem zobrazení… popř. si pár úchyláků vytipovat a pak monitorovat obsah který si prohlíží…

  • Josef Petr říká:

   Jisteze mohou a mozna to i delaji ;-) Jak jinak si vysvetlit tuto tichou podporu takovemu fenomenu?

   Budou volby a idnes patri Babisovi, jeste bude legrace :-D

 9. Hnidopich říká:

  „má přes 18 000 zobrazení. Napadá vás, proč to tak může být?“
  Napada autroku, ze na fotku s vetsim poctem zobrazeni se jaksi „automaticky“ vic klika, tim roste pocet zobrazeni a tim roste i pocet dalsich kliku, aniz by to vypovidalo o cemkoliv jinem?
  Opet „pseudonovinari“ hledaji problem, kde zadny neni. Jen je zajimave, kolik se vzdycky objevi aktivnich prikyvovacu a „moralistu“ (sveho casu s videlmi a pochodnemi). Skoda, ze s tim upalovanim carodejnic uz to nejde tak snadno, n’est-ce pas?

 10. Trotlik říká:

  A kde asi zrovna tyto obrazky nabraly vetsi pocet zobrazeni, ktery mel podle vas vest k dalsimu nabrani kliknuti? Osobne take neznam nikoho, kdo by si jen tak otevrel rajce a prochazel tam nejoblibenejsi fotky. Vetsina lidi ma lepsi veci na praci.

 11. Návrat k normálu říká:

  Nestačím se divit. Opravdu je nutné skrývat nahé malé děti? Nahota je u dětí naprosto přirozená věc. Za mého mládí se děti koupaly, opalovaly nebo prostě běhaly po vsi nahé úplně normálně, a nikoho to nepohoršovalo. Teprve když se dítě začalo samo stydět, z vlastní vůle se začalo zahalovat (většinou se začátkem puberty nebo o něco dříve). Máme plná alba starých rodinných fotek s nahými dětmi z celé vsi. Bylo to prostě běžné a normální. Až poslední dobou se z nahých dětí dělá hrozná věda. Mě to přijde naprosto zbytečné. Nevypadají náhodou všechny úplně stejně? Když jdeme s našima holkama na návštěvu ke známým či příbuzným co mají travnatou zahradu nebo třeba bazén, považujeme za zcela běžné a normální že se koupou a běhají po zahradě nahé. Ostatně děti se kterými si hrají také. Jsou to prostě děti, a u nich je nahota běžná a normální. Nikdo se nad tím nepozastavuje. A proč by taky měl… Nebo by se snad na nahé děti neměli dívat ani rodiče? Nebo jejich sourozenci či kamarádi? Ve školce a škole se také vidí nahé běžně… V čem je tedy rozdíl jestli se někdo dívá na své dítě nebo na jiné? Vypadá jinak? Podle mě ne… Jen se z toho teď dělá hrozná věda… Internet je plný porna, ale nahé děti jsou hrozný problém…

  • Dobrý vtip říká:

   Toto má být obhajoba dětského masturbátora?

  • NoNick říká:

   Jakákoliv nahota je přirozená. Nejen ta dětská. Že z toho společnost udělala problém, za to nemůžou ani nepozorní rodiče, ani pedofilové. Za to můžou hlupáci, kteří nevědí, kde končí jejich svoboda a vnucují své vidění světa jiným. Odvrátit zrak dokáže téměř každý. Na veřejnosti se nesvlékám, na cizí nahé děti se ani nemohu koukat, protože je mi to nepříjemné (odvracím zrak). Přesto si myslím, že kdyby to bylo běžné, ani by se o tom nemluvilo, natož aby to někomu ubližovalo. A je ještě jeden pohled na věc. Pedofil, který se ukájí pohledem na nahé dětské tělo je pedofilem, který s největší pravděpodobností u tohoto druhu pedofilie zůstane, aniž by v životě komukoliv ublížil. Pokud ale nebude mít fotografie, které mu ulehčí život, pravděpodobnost, že někomu ublíží samozřejmě stoupá. Kdybych někoho takového znal, možná bych mu poskytl pár svých dětských fotek. Jsou postižení, kterým se společnost skládá na invalidní pomůcky, protože si svou činností přivodili úraz. Pedofil „je prostě hajzl“, byť je jeho jediným „zločinem“ to, že se narodil s odlišností.

 12. Lukáš říká:

  když už sem dáváte cenzurované obrázky, dejte sem též odkaz na jejich originál

 13. poklop252 říká:

  nefotil bych to, uz kuli jejich spolužakům :-(

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..