Nové přírůstky v Katalogu routerů

V nejnovějším kole našeho testování routerů, jehož výsledky už můžete najít v Katalogu routerů, jsme sice prověřili jen pár zařízení, přesto jsme narazili na několik zajímavostí. Nejvíce nás překvapilo kouzlení s údaji o rychlosti bezdrátové sítě. Routery inzerují rychlosti Wi-Fi až 300 Mbps (v jednom případě dokonce až 750 Mbps) a v propagačních materiálech vyzdvihují bleskové stahování fotek a přehrávání filmů. Už ovšem nezmiňují, že ethernetové porty, na kterých se většinou datové zdroje nacházejí (jako např. domácí NAS nebo modem), mají rychlost jen 100Mbps.

Dalším problémem, na který jsme narazili, je „recyklace“ označení jednotlivých zařízení. Po zadání jména jednoho z testovaných routerů do vyhledávače se nám ukázalo úplně jiné zařízení, než před námi leželo právě vybalené z krabice. Při dalším zkoumání se ukázalo, že jde o novější verzi s rychlejším procesorem a větší pamětí a s novým firemním designem. Při nákupu je tak problém rozpoznat jednotlivé revize, často musíte sami složitě zjišťovat, co vlastně prodejce dodává. Snadno se může stát, že vám domů místo objednaného „žihadla“ dorazí starý a pomalý router.

Posledním problémem, který velmi úzce souvisí s předchozím, je aktualizování firmware. V poslední době jsme se mohli setkat s vysokým výskytem zpráv o chybách v domácích routerech a jejich zneužívání. V lepším případě vydá výrobce opravu, ale vy musíte sami přijít na to, že se tak stalo, stáhnout si tu správnou verzi a ručně router aktualizovat. V kombinaci s mnoha dostupnými revizemi jednotlivých routerů je tak často velmi složité určit ten správný soubor a tak můžete riskovat i zničení routeru. Zvláště u domácích přístrojů by mnohem lépe fungovala automatická aktualizace, nebo alespoň nějaká forma upozornění, jako najdeme například v routeru z projektu Turris.

Autor:

Komentáře (10)

 1. Daniel Horák říká:

  Nikde jsem v katalogu nenašel Turris (možná jsem špatně hledal)… máte otestováno kolik by dostal bodů?

 2. Martin Tejkl říká:

  Taky mě to hend napadlo, zda testovali i Turrise ale nikde nic. Ale ten bude mít určitě plný počet ;-)

 3. Ján F. říká:

  Takže Turris 240/250 ?

 4. Martin Tejkl říká:

  to ne, ještě nemá v základu 802.11ac což je dalších 10 bodů dolů

 5. Petr Černohouz říká:

  Turris se v katalogu nenachází, protože se nejedná o běžný komerční router, ale z interních měření máme potvrzeno, že by bezpečně překročil hranici 200 bodů. Nemáme však hotova všechna měření, abychom mohli říci přesné číslo.

  • Vilém Sládek říká:

   Dobrý den,

   routery od Mikrotiku otestujeme, jak to jen bude možné.

   S pozdravem,

   Vilém Sládek

  • Václav Pávek říká:

   Také se těším na test RouterBoardu od Mikrotiku. Doma mám RB433AH s 2 kartami (první WAN, druhá AP). Naprostá spokojenost

  • Libor B říká:

   Mikrotik by mne také zajímal, Turris mne minul a starý TP link už toho začíná mít dost ….

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..