Smlouva s koncovým zákazníkem projektu Turris

Projekt Turris asi není třeba na našem blogu představovat. V dnešním krátkém příspěvku nebudeme překvapivě informovat ani o vývoji hardware, ani o software, ale budeme řešit otázku smluv.

Projekt se již ve vývoji posunul tak daleko, že brzy plánujeme rozesílání prvních routerů a rádi bychom potenciálním zákazníkům, ale i zbytku veřejnosti umožnili si předem pročíst a připomínkovat smlouvu, kterou budeme se zákazníky uzavírat.

I přesto, že jsme znění smlouvy konzultovali s odborníky v oblasti ochrany soukromí a osobních údajů na Internetu, budeme rádi, pokud nám případné připomínky nebo nejasnosti napíšete do diskuse pod tímto příspěvkem. Text smlouvy naleznete zde.

Bedřich Košata

Autor:

Komentáře (171)

 1. Ondřej Nestával říká:

  K vzhledem tomu,že již jsem v podobném projektu SAMKNOWS a jedu 24/7 nemám se smlouvou větší problém…

 2. Bedřich Košata říká:

  Lukáš:

  Na základě debaty pod tímto příspěvkem jsme již začali připravovat pro uživatele možnost sledovat, jaké výpadky (tedy nedostupnost monitoringu) jsme zaznamenali. Tyto informace budou k dispozici na uživatelově stránce u nás a budou umožňovat dlouhodobý přehled, minimálně za smlouvou podchycených 6 měsíců.

 3. Martin Doleček říká:

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal, zda komunikace mezi routerem a CZNIC půjde po SSL?

 4. Bedřich Košata říká:

  Martin Doleček:

  Dobrý den,

  ano komunikace mezi routerem a serverem bude šifrovaná SSL. Tento fakt bude i zahrnut do smlouvy.

 5. Karel Jancarik říká:

  Dobrý den,
  dneska jsem zaregistroval, že na úvodní stránce turris.cz se posunula šipka, která určuje distribuci. Měl bych dotaz, jak často posíláte email, protože jsem delší dobu nedostal info do emailu.
  Děkuji za odpověď.

  S pozdravem
  Karel Jančařík

 6. Bedřich Košata říká:

  Dobrý den,

  novinky mailem posíláme nepravidelně. Poslední mail jsme posílali 13.2. a týkal se zde diskutované smlouvy. Předtím jsme posílali výzvu k doplnění předregistrace 28.1. a poslední newsletter byl odeslán 21.1.

  Pokud Vám některý z mailů, především ten o doplnění předregistrace, nedorazil, napište nám na info@turris.cz.

 7. Marek Staněk říká:

  Dobrý večer, jelikož je jisté že se v průběhu trvání projektu / smlouvy budeme stěhovat, bude doufám možnost změnu bydliště a tím fyzickou adresu umístění routeru snadno nahlásit.
  Děkuji

 8. Bedřich Košata říká:

  Dobrý den, stěhování není problém. Ve webovém rozhraní pro uživatele stačí změnit adresu nebo ji aktualizovat z mojeID.

 9. Ales Kolman říká:

  Tak jsem na twitteru koukal, ze jsou druhe pozvanky rozeslany. Budu tedy doufat, ze jsem ve treti vlne :-) a snad to vyjde…..

 10. Milan Mroczkowski říká:

  Také doufám a čekám, pokud to štěstí nebudu mít, tak by mě pak zajímala případná kompatibilita toho frmware s jinými routery, očekávám, že pak bude ke stažení, tedy doufám.

  • jarda říká:

   Ona to samozřejmě není žádná loterie, ale pečlivě postavený plán s konkrétními požadavky projektu, takže city s tím nemají nic společného. Takže štěstí? Určitě ne. Jen případná shoda s požadavky projektu o konkrétní providery v konkrétních destinacích tak, aby to bylo efektivní, a proto i dotované.

   Je naivní předpokládat použití FW na jiný router, FW je přeci psán pro konkrétní HW, ne?

  • Milan Mroczkowski říká:

   Vím, že to není loterie. Štěstí chápu tak, že třeba jim lokalita pasuje v nějakých požadavcích a v té lokalitě ke které se hodím nebyl nikdo – či další vhodné podmínky pro testování. Ano, firmware je psaný pro ten router, ale třeba stačí nějaká drobná úprava a firmware by šel použít i na jiném routeru :-)

  • Milan Mroczkowski říká:

   Dodatek: Je fakt, že záleží jak je to postavený, pokud je tam nějaká speciální HW ochrana či jinak je dělaný po hardwarové stránce unikátně (kromě výkonu), tak to nepůjde.

 11. Miloš Gajzler říká:

  teď možná budu mít hodně blbej dotaz, ale po 13.2 nebylo doufám nutné se ještě dál registrovat pro účast v projektu. Nerad bych z něj vypadl. Rád bych ho otestoval a dal mu i další úkoly v rámci domácí sítě, které v dnešních moderích rodinách mohu očekávat a již i nacházím. byď jinak technicky řešené.

  • jarda říká:

   Pochybuji, že by se odborně vytížený tým zabýval případnými multiregistracemi. Ragistrace byla dávno ukončena a vyhodnocena podle informací na jejich www, a ti předregstrovaní měli dodatečné otázky mailem, tak je to psáno. Jakékoliv další registrace by byly kontraproduktivní, vyvolávaly by zjevný chaos a i tak by je neměl kdo vyhodnocovat, protože nebyly organizovány.

   Takže SPAM?

  • Miloš Gajzler říká:

   Díky jardo za odpověď. další registrace nebyla. Ok.
   Píšeš že odpovědi na dodatečné otázky měli přijít mailem? Hmm nedostal jsem další mail. Takže tím jsem asi dál mimo projekt. Škoda.

   SPAM? Nemyslím. když očekávám další informace a ty zatím nepřicházejí a nejspíš už ani nepříjdou.

 12. blb007 říká:

  BLB 007 útočí na projekt, proč to dostal?

  Router Turris – zkušenosti, dotazy

  Moderátor: Moderátoři Živě.cz

  Odeslat příspěvekod Bari007 22. 3. 2014 10:19
  Včera mi přišel router Turris. Zapojeno, nastaveno.

  Router mi běží na veřejné statické IPv4 (bez IPv6 konektivity) a dělá mi částečný NAT, protože mám od poskytovatele celý menší IPv4 rozsah.

  Zatím funguje pouze jako router, tedy žádné věci jako VPN, sdílení disku nebo tiskáren apod. mi tam neběží, protože k tomu není aktuálně důvod.

  Pokud máte někdo nějaké dotazy, tak se ptejte.

  Bari007
  VIP uživatel
  Uživatelský avatar

  Odeslat příspěvekod Omal 22. 3. 2014 10:55
  Kolik uroutuje (WAN > LAN)?

 13. jarda říká:

  Je už několik nezodpovězených dotazů ze Slovenska, takže možná by bylo vhodné odpovědět, zda se akce týká i Slovenska. :)

  Patrik Cevela ‏@patrikcevela 3h

  @turris_cz slovaci asi moc sancu nemaju, vsak? :( #velkyzaujem

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..