Co nám říká aféra kolem Yahoo?

Ti z Vás, kteří čtou naše aktuality z bezpečnosti, možná před časem zaznamenali informaci týkající se nebezpečné reklamy, která byla součástí stránek yahoo.com. Klienti, kteří navštívili yahoo.com, obdrželi jako součást stránek také reklamy ze serveru ds.yahoo.com.

Některé z těchto reklam však byly nebezpečné. Tyto reklamy byly vložené jako rámce, které odkazovaly na další domény, z nich pak vedlo přesměrování na další adresu obsahující exploit kit zaměřený na chyby v Javě. V případě úspěšné exploitace byl pak na počítač návštěvníka stránek yahoo.com nainstalován některý z následujících malwarů:

– ZeuS
– Andromeda
– Dorkbot/Ngrbot
– Advertisement clicking malware
– Tinba/Zusy
– Necurs

Podle odhadů postavených na návštěvnosti stránek yahoo.com a obvyklé percentilové úspěšnosti v případě těchto útoků (okolo devíti procent) se odhaduje, že každou hodinu, po níž byly tyto reklamy na yahoo.com poskytovány, bylo některým z uvedených virů nakaženo 27 000 návštěvníků.

Proč o tom píši? Protože jsme tentokrát měli štěstí. Zdá se, že čeští uživatelé nebyli cílovou skupinou tohoto útoku (reklama byla primárně zaměřena na Rumunsko, Velkou Británii a Francii). Navíc yahoo.com nepatří v ČR mezi nejpoužívanější služby. Jenže nikde není řečeno, že příště se podobný útok nebude šířit ze stránek, které jsou v České republice populární.

Každá společnost, která prodává reklamu, může být podobným způsobem zneužita. Proto je potřeba, aby konečně koncoví uživatelé vzali na sebe zodpovědnost za správu a údržbu svých počítačů.

Devítiprocentní úspěšnost těchto útoků je prostě příliš vysoké číslo a je jasné, že se útočníkům podobné akce stále vyplatí. Přitom by stačilo, kdyby uživatelé udržovali své programové vybavení aktualizované, protože v případě použití různých exploit kitů se v drtivé většině případů jedná o již známé a záplatované zranitelnosti.

Bohužel nejde jen o soukromí a finance těchto nezodpovědných uživatelů. Jejich nezájem může mít v propojeném světě Internetu dopad na další uživatele. Otázkou je, jak přimět uživatele, aby se sami starali o stav svých počítačů.

Pavel Bašta

Autor:

Komentáře (1)

  1. Danny říká:

    Dovolil bych si jit v kritice mnohem dal. Nezodpovednost je jiz na strane autoru mnoheho software, kteri casto vypousti SW plny chyb. Na Jave to bylo videt v cele krasne nahote – ani patche na posledni verze nebyly zarukou, ze clovek nema diru.

    Nadavat jen na koncove ne az tak kovane uzivatele je v tomto ohledu mozna i nespravedlive, kdyz ti pitomci jsou predevsim odbornici z oboru vyvijejici ten software, ktery je nasledne k prunikum zneuzivan… nemeli by byt pranyrovani spise vyvojari Javy?!? ;-)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..