Co způsobuje v Evropě největší výpadky?

Co způsobuje největší výpadky v Evropě? Jak dlouho trvá jejich odstranění? Kolik uživatelů postihují? Jsou kybernetické útoky na ústupu nebo naopak? Na tyto a další otázky odpovídá Výroční zpráva o incidentech za rok 2012 Evropské agentury pro síťovou a informační bezpečnost (ENISA – European Network and Information Security Agency). Na základě analýzy 79 závažných incidentů elektronických komunikačních sítí a služeb ze všech 28 států Evropské unie byla vypracována zpráva obsahující statistiky s různými proměnnými, která má pomoci vytvořit obraz největších incidentů na území Evropské unie za rok 2012. Podobný report ENISA již jednou vypracovala, proto bylo v tomto roce možné výsledky porovnat a začít sledovat jejich vývoj.

Potvrzením známých trendů je skutečnost, že nejvíce incidentů postihuje mobilní zařízení a mobilní Internet. V důsledku vysoké míry rozšíření mobilních telefonů a mobilního Internetu v Evropě, tak postihuje také nejvíce uživatelů. Každý incident v mobilní síti zasáhne v průměru až 1,8 miliónu uživatelů. To je způsobené mimo jiné faktem, že v Evropě jsou mobilní služby v porovnání s pevným připojením rozšířenější a tak se také mohou stát snadněji „obětí“ větších plošných útoků.

Blogpost_ZD_1

Nejčastějším důvodem incidentu je systémová chyba. Až 76 % incidentů je tak způsobených softwarovou či hardwarovou chybou. Hardwarové chyby se podle statistik vyskytují nejčastěji, až za nimi následují chyby způsobené softwarovou vadou. Zajímavé však je, že incidenty způsobené třetí stranou (např. ztráta energie), které tvořily jenom 13 % případů, odpovídaly za nejvíce ztracených hodin samotných uživatelů.

Blogpost_ZD_2

Na jedné straně jsou incidenty, jejichž počet a důsledky můžeme limitovat, na druhé straně jsou však incidenty, kterým dokážeme jenom těžko zabránit. Do této kategorie spadají incidenty spojené s přírodními silami. V jejich případě trvá průměrně až 36 hodin, než dojde k jejich odstranění. Nejenže tento typ incidentu trval v průměru nejdéle, ale také počet ztracených uživatelských hodin se vyšplhal na 20 283, což je hned po již vzpomínaných chybách způsobených třetími stranami nejvíce. Poměrně dlouho také trvala náprava v případě, kdy byl incident způsobený lidským faktorem. Zde se jedná v průměru až o 26 hodin.

Blogpost_ZD_3

Velice zajímavá fakta se však objevila v souvislosti s kybernetickými útoky. Zatímco v roce 2011 byly jenom za dvěma procenty incidentů, v roce 2012 se tento počet ztrojnásobil. Když si je však porovnáme s incidenty způsobenými například hardwarovými chybami, trvalo jejich odstranění pouze tři hodiny. V případě hardwarových příčin se jednalo až o devět hodin. Kybernetické útoky se však dostávají na top pozice v počtu omezených připojení, kde obsadily tento rok nelichotivou čtvrtou příčku.

Blogpost_ZD_4

Zajímavý pohled je také na konkrétní případy, které se vyskytly v členských státech EU. Samozřejmě jsou tyto případy anonymizované tak, aby nebyla dotčena práva zainteresovaných stran. V jednom z těchto případů dokázal útočník přes DDoS ovlivnit 2,5 miliónů uživatelů Internetu na 1 až 2 hodiny. Jiným příkladem je incident, při němž bývalý zaměstnanec založil oheň na ústředně, která zprostředkovávala DSL připojení k Internetu pro přibližně 10 000 uživatelů. V tomto případě trvalo až 36 hodin, než se připojení obnovilo. V jiném případě aplikoval dodavatel pravidelný softwarový update pro Home Location Register, což je vlastně taková centrální databáze v mobilní síti, která obsahuje informace o každém účastníkovi, který používá mobilní telefon. Bohužel se ukázalo, že tento update byl chybný. Tato chyba pak měla dopad na zhruba polovinu zákazníků a výpadek trval přibližně osm hodin.

Z těchto statistik i individuálních případů vyplývá, že je vhodné být připravený na všechny možné situace. Kromě sledování aktuálních trendů v oblasti bezpečnosti, dobře ošetřené fyzické bezpečnosti, či třeba vhodného testovacího prostředí pro testování nových aplikací a updatů, je potřeba mít také připravené adekvátní krizové plány, které pomohou předejít chaosu v prvních okamžicích po vzniku incidentu. Včasná a správně zvolená reakce na incident může pomoci předejít rozsáhlejším škodám, zkrátka i v této oblasti platí okřídlené úsloví připraveným štěstí přeje.

Zuzana Duračinská

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..