Kolik je v Evropě bezpečnostních týmů?

Bezpečnostní týmy typu CSIRT a CERT už nejsou žádnou neznámou. O aktivitách těch našich, tedy CSIRT.CZ a CZ.NIC-CSIRT se vás snažíme informovat jak na našem blogu, tak i na stránkách médií (naposledy vyšly dva texty ke cvičení Cyber Europe 2012 na serveru Root.cz – 1, 2).

Týmy z celé Evropy plní svoje povinnosti nejen v té konkrétní zemi, ale také, a to je velice důležité, spolupracují na mezinárodních bezpečnostních incidentech, a to v mnoha případech velice intenzivně. Velká část incidentů má totiž přesah do zahraničí a není výjimkou, když se na jedné události sejdou i tři nebo více bezpečnostních departmentů, každý z jiného státu.

Jednotlivé bezpečnostní týmy o sobě velice dobře vědí. Síť těchto oddělení je důkladně propracovaná a velký důraz je kladen na to, aby se jednotliví členové znali (nejlépe osobně) a aby spolupráce v případě incidentu fungovala. V důsledku přibývání nových bezpečnostních týmů nebo změn na poli působnosti (Constituency) současných týmů, se může zdát že tento organizmus není zrovna jednoduchý a přehledný. I proto se možná v organizaci ENISA rozhodli, že to změní a zveřejnili přehlednou mapu evropských CSIRT a CERT týmů. Ta nejen že ukazuje země, které mají své bezpečnostní týmy, ale zároveň také prezentuje přehled týmů v jednotlivých státech včetně kontaktních a dalších informací. Její další předností je například i to, že umožňuje zobrazit jednotlivá oddělení podle jejich charakteru. Právě tato funkce nám velice usnadňuje dohledání relevantních kontaktních údajů nejen na národní nebo vládní bezpečnostní týmy.

Dvě čísla na závěr. V Evropě v současnosti působí 195 bezpečnostních týmů z nichž pět je v České republice.

Michal Prokop

Autor:

Komentáře (1)

 1. Todor Dimitrov říká:

  slusna prace soudruzi, lec prehledna mapa tymu ma „technicke potize“ :-)

  viz.:

  CERT Map
  We’re sorry, but there seems to be an error…

  The error has been logged as entry number 1352411253.010.31192300122.

  If you need to report this to the Site Administration, please include this entry number in your message.

  mozna to napadli hackeri :-)

  nu coz, snad to priste pujde…

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..