Dnes je ten slavný den, kdy k nám byl zaveden… mojeID

Právě v těchto dnech bylo zavedeno mojeID do systémů prvních knihoven. Na konferenci Knihovny současnosti 2012, která se koná tento týden v Pardubicích, představila Moravská zemská knihovna v Brně svoji implementaci služby mojeID a společnost KP SYS svůj katalog s podporou mojeID. V tuto chvíli to znamená, že kromě Moravské zemské knihovny v Brně mohou využívat mojeID také návštěvníci knihoven v Chebu a Liberci (knihovna Technické univerzity).

Společnost KP-SYS implementovala do svého systému mojeID společně s OpenID. Nasazení proběhlo nejdříve na testovacích firemních serverech a po důkladném otestování došlo na implementaci do ostré verze webového knihovního katalogu Portaro (technologie PHP). V současnosti implementují v KP-SYS mojeID do druhé generace katalogu Portaro (technologie JAVA) a rozšiřují funkcionalitu o další údaje přenášené do lokální databáze uživatelů. V plánu je dále představení tohoto řešení zástupcům knihoven na konferenci Bibliotheca Academica 2012 a samozřejmě koncovým uživatelům (podzimní Setkání uživatelů katalogu Portaro).

Moravská zemská knihovna v Brně integrovala mojeID mezi své služby počátkem minulého týdne. Úvahy o ostrém nasazení jsou už rok staré; první zmínky o mojeID se mezi knihovníky rozšířily právě před rokem na konferenci Knihovny současnosti, kde byl systém poprvé představen. Knihovna si od zavedení slibuje zejména zpříjemnění registrace do knihovny pro své čtenáře, ale zároveň propojení služeb pro již stávající uživatele. V současnosti je možné mojeID využít nejen při nové registraci do knihovny, ale také při prodlužování platnosti průkazu. V blízké budoucnosti mají v MZK v plánu umožnit plnohodnotnou registraci na dálku.

Pozadu ale nezůstávají ani ostatní producenti knihovních systémů. Intenzivně probíhají jednání o implementaci služby mojeID do systému Clavius (společnost LANius), kde je přislíbena implementace do konce roku 2012. Tento systém využívá přibližně 2 000 městských knihoven v Čechách, ale i na Slovensku. Zavedení mojeID řeší i ve společnosti Multidata Praha, která provozuje knihovnicko-informační systém ALEPH. Ten využívají především akademické knihovny, z nichž namátkou vybírám knihovnu Akademie věd České republiky, Národní technickou knihovnu nebo knihovnu Masarykovy univerzity v Brně. Oslovili jsme rovněž řadu dalších menších firem nebo společností zaměřených na open source řešení. Zde jsou jednání teprve v zárodku.

Radim Ponert

Autor:

Komentáře (3)

 1. ms říká:

  No OpenID byl celkem rozumny napad.

  MojeID je zpusob jak z neceho celkem rozumneho udelat sracku.

  Overene OpenID, ale jen pro obcany CR?

  Znamena to, ze v obchode ktery pouziva MojeID si nemuze cizinec objednat pres web? V knohivne vyhledat ci vypujcit knihu? Ani kdyz je to obcan susedniho statu EU?

  No kam jsme se to dostali ..

 2. Radim Ponert říká:

  MojeID je zavedeno jako druhotný způsob přihlášení nebo registrace. Samozřejmě, že se lze standardně registrovat na pobočce a knihu si vypůjčit. Přednost mojeID je v tom, že pokud si chci vypůjčit něco např. z digitálního fondu, nemusím na přepážku knihovny, ale zaregistruji se v klidu doma a půjčím si to, aniž bych musel navštívit kamennou knihovnu.

 3. STAN říká:

  Zřízení „moje ID“ mně připomíná praktiky StB. Zase chce někdo více údajů o mé osobě ! Z principu – ..ru na vás !!
  Stan
  P.S. Ten, kdo chce tzv. přihlašovací informace by měl být souzen.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..