Máme se bát operace Global blackout?

Na pastebin.com se nedávno objevila zpráva, která slibuje, že 31. 3. 2012 proběhne masivní DDoS útok na DNS root servery v rámci tak zvané operace Global Blackout. Čtenářům našeho blogu je asi zbytečné připomínat, že znefunkčnění všech root serverů by znamenalo výpadek DNS a tím i de facto vypnutí Internetu. Tak jako u všech zpráv tohoto druhu je pochopitelně těžké určit, jak moc vážně se tím mají bezpečnostní týmy zabývat. O neuchopitelnosti Anonymous již bylo napsáno mnoho. Každopádně se tomuto možnému útoku věnovala některá poměrně čtená média a zdá se, že i DNS operátoři berou hrozbu částečně vážně; problém byl poměrně důkladně diskutován v uzavřených operátorských bezpečnostních listech. K tomuto oznámení se sluší odpovědět následující otázky:

 • Jak těmto útokům čelit?
 • Jakou mají vůbec šanci?
 • Proběhne vůbec nějaký útok, je tato zpráva hodnověrná?

Jak útoku čelit
Především stojí za to ve stručnosti zmínit, jak vlastně tento útok funguje. Jde o takzvaný DNS amplification attack. Principem tohoto útoku je, že útočník posílá podvržené dotazy na DNS resolvery. Jako zdrojovou adresu dotazu podvrhne IP adresu cíle, na který chce útočit. Díky jednoduché vlastnosti DNS, že odpověď je vždy větší než dotaz, dosáhne zesílení svého útoku. Vhodně zvolenými typy dotazu lze i z domácího připojení vygenerovat poměrně slušný tok dat. Takto vygenerovaný datový tok od více útočníků, pak může zahltit DNS server(y) či přístupové linky k nim. Z principu útoku je zřejmé, že útočník potřebuje ke své činnosti otevřené DNS resolvery, ale je bohužel smutnou skutečností, že těch je v současném Internetu více než dost, ačkoliv na toto téma byla vydána celá řada varování.

Metod, jak útoku čelit, je celá řada. Především by velice pomohlo, kdyby koncoví ISP dodržovali doporučení z BCP-38 nebo-li kdyby filtrovali odchozí packety, které nemají ve zdrojové adrese IP z jejich rozsahu. Tím by zabránili svým uživatelům podvrhovat IP adresy.

Druhou, mnohem problematičtější možností, je filtrovat všechny DNS dotazy z root serverů. Tyto servery nemají důvod se nijak ptát. Problémem tohoto řešení je, že je šité na míru pouze tomuto jednotlivému útoku a změna cíle útoku by znamenala další konfigurace. Navíc i IP adresy root serverů se čas od času změní a je šance, že aplikace této obrany napáchá více škody než užitku.

No a samozřejmě nejpřirozenější je neinstalovat zbytečně otevřené DNS resolvery. Většina existuje bohužel jen jaksi „omylem“, někteří správci bohužel nejsou příliš pečliví a s konfigurací DNS resolverů si tolik hlavu nelámou.

Šance takového útoku
Ačkoliv se pořád hovoří o 13 root serverech, již to dávno není tak, že 13 počítačů drží kořenovou zónu. Naopak velká většina těchto serverů má zrcadla všude po světě. Rekordmanem v počtu kopií je písmeno J, jež spravovuje Verisign, a které je na 70 místech. Samozřejmě i v každém z těch míst není jeden počítač, ale farma serverů. Abychom i my, sdružení CZ.NIC, přispěli k bezpečnosti, financujeme provoz dvou zrcadel v Praze, a to serverů F a L. Jak už to bývá, technologicky pozadu jsou, alespoň v tomto směru, servery spravované státními institucemi. Anycasting nevyužívají servery spravované ISI, NASA a University of Maryland. Pouze dvě kopie má i server spravovaný americkou armádou. Je možné, že skutečně masivní útok by mohl vyřadit z provozu právě tyto servery s malým počtem zrcadel, ale je velice obtížné shodit službu, jež má desítky dobře spravovaných kopií. Nemyslím si tedy, že by Anonymous měli v tomto příliš velkou šanci. Shodit DNS systém je mnohem větší oříšek než útočit na webové servery. Mimochodem, v minulosti již několik masivních útoků na root servery proběhlo a zatím se nikomu nepodařilo shodit všech 13.

Bude útok?
Především s ohledem na předchozí informace si myslím, že 31. března se může stát hodně věcí, ale rozhodně to nebude útok na DNS. Celé toto prohlášení vnímám spíše jako hoax, může jít klidně o odpoutání pozornosti. Ani Anonymous se jistě nebudou pouštět do akcí, u kterých je v podstatě mizivá šance na úspěch. Navíc tento útok by byl poněkud v rozporu s jejich dosavadní snahou o „svobodný Internet“.

Každopádně pozitivní na tomto „hoaxu“ je, že trochu přitáhl pozornost směrem k nastavení filteringu podvržených zdrojových adres a k nastavení DNS resolverů. Správná konfigurace obou těchto věcí může obecně pomoci při zvýšení bezpečnosti Internetu. Schválně se zkuste zamyslet, jestli v tomto nemůžete něco vylepšit ve vlastní síti.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (7)

 1. mcwild říká:

  Zdravim,
  napadl me trochu jiny, naprosto neovereny uhel pohledu.

  Treba je to hloupost, ale snaha o blokaci vybranych domen v USA narusuje specifikaci DNSSEC. (SOPA, viz: http://news.cnet.com/8301-31921_3-57325905-281/sopa-bill-wont-make-u.s-a-repressive-regime-democrat-says/ )
  jestlize puvodni myslenkou za masivnim utokem je ukazat nutnost implementovat DNSSEC, coz spousta provozovatelu neudelala a ani se do toho moc nehrne, pak by nynejsi zpusob zabirani domen vladnimi agenturami nebyl technicky mozny.
  Ve vysledku by to znamenalo ze jedna ze stupidit americkych zakonodarcu by byla zprovozena ze sveta. Urcite by vymysleli dalsi zhovadilost, jsou za to placeni, ale je pravdepodobne ze by alespon po technicke strance musela byt na vyssi urovni.

 2. Honza Zemek říká:

  Ondro, díky za vysvětlení. Věděl jsem o zrcadlech, ale není mi jasné jak se podřízené DNS servery následně dotazují na zrcadla.

 3. mery říká:

  z komunikace anonymous:“celá akce je hoax,blbost a výmysl někoho mimo anonymous“

 4. Vrtcut21 říká:

  moc zajímavý, je teda fakt že americká veřejnost je značně pobouřena-
  beru to že to tedy vypnou, a teď si vemte ten kolaps v olblasti bankovnictví a podobně, no myslim že by se toho zhroutilo hodně —-Vrtcut21 on uTube—-

 5. Aristofanes říká:

  Dobře že se tak stane sem jedním z nás i já se připojím dvě zrcadla? to má bát vtip?

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..