Úspěšný projekt končí: třetina DNS serverů byla po upozornění opravena

Jak jsme vás již dříve informovali, koncem srpna zahájil CSIRT.CZ jednorázovou akci rozesílání informačních dopisů správcům DNS serverů, které nepoužívaly náhodné zdrojové porty u odchozích dotazů. Tím jsou tyto servery vystaveny vysokému riziku napadení útokem na vyrovnávací paměť serveru.

Dle reakcí, které nám dorazily, byla akce z velké části přijata kladně a dotčené společnosti byly rády, že se k nim informace o nevhodné konfiguraci DNS serverů dostala. A nyní již konkrétní čísla. Celkem jsme při této akci detekovali 2397 originálních IP adres, z nichž byly odesílány dotazy ze statických či sekvenčních portů. Při kontrole, která proběhla minulý týden, se ukázalo, že 12 % z těchto serverů již používá random porty a 19 % z těchto DNS serverů se již neozývá. Předpokládáme, že se mohlo jednat o různé polozapomenuté či testovací servery, které již nikdo nespravoval, několik uživatelů je ale stále používalo. Bohužel, 66 % DNS serverů stále používá statické či sekvenční porty, u 3 % pak máme nedostatečná data, tzn. přišlo z nich ve sledovaném období příliš málo dotazů a nelze tedy s jistotou říci, zda skutečně došlo k rekonfiguraci DNS serveru.

Naším cílem bylo přispět ke snížení počtu DNS serverů, které vzhledem k existujícím záplatám zcela zbytečně vystavují uživatele tomuto zákeřnému způsobu útoku. V tomto smyslu považuji akci za úspěšnou a doufám, že se časem procento dosud neopravených DNS serverů ještě sníží.

Pavel Bašta, CSIRT.CZ a CZ.NIC-CSIRT

Autor:

Komentáře (2)

  1. anonym říká:

    jestli jde o ten projekt zastrašování koncových uživatelů, tak se klidně pochvalte. Mé vystrašené matce (v důchodu) ukazující mi jakousi stránku popisující její ohrožení jsem řekl, že si jen nějaký zamindrákovaný idiot léčí své problémy a ať to ignoruje. A názor jsem nezměnil.

  2. nifan říká:

    Hustá maminka, provozující DNS server. :-)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..