mojeID: první vlaštovka i mezi registrátory

Když jsme na podzim loňského roku spouštěli projekt mojeID, měli jsme za sebou samozřejmě i jeho představení registrátorům domén .cz; přikládali jsme tomu (a stále přikládáme) velkou důležitost. Z mého pohledu je zde totiž celá řada možností, jak využít systému a uživatelů mojeID pro běžný chod registrátorských webů. Všechny výhody, o kterých mluvíme v souvislosti s MojeID (jednotné přihlášení, není nutné vytvářet řadu účtů u jednotlivých poskytovatelů atd.), jsou totiž u registrátorů domén .cz platné úplně stejně. Vlastně ještě víc.

Vždyť navíc je možné použít účet mojeID přímo u domén ve všech rolích (držitel, administrativní i technický kontakt) a bez nutnosti nějakých dalších převodů, úprav a doplňování. Další výhodou je samozřejmě to, že CZ.NIC má – minimálně v případě validovaných uživatelů – ověřené základní údaje o jednotlivých účtech a z pohledu registrátora je tedy lze použít k bezpečné autentizaci změn – v mnoha případech bezpečnější, než jak je to prováděno dnes. I proto jsme čekali na okamžik, kdy první z registrátorů prolomí pomyslnou bariéru mojeID a implementuje ho do svého systému. To se stalo zhruba před měsícem, kdy v rámci spuštění svého nového webu otevřel možnost využívání přihlašování přes službu mojeID registrátor GRANSY. Ten v tuto chvíli umožňuje (po přihlášení prostřednictvím mojeID) přiřazení stávajícího anebo registraci nového účtu a samozřejmě plnohodnotnou práci s tímto účtem.

Pokud vím, v tuto chvíli je pomocí mojeID vytvořeno u GRANSY již téměř 100 uživatelských účtů. Doufám, že toto číslo se bude zvětšovat. Impulsem k tomu určitě bude i další připravovaná funkcionalita, kterou je autentizace změn přes mojeID. Pokud si chcete přihlášení u GRANSY sami vyzkoušet a máte mojeID účet, máte možnost na www.subreg.cz.

Martin Peterka

Autor:

Komentáře (2)

  1. Drago říká:

    Subreg byl vždy napřed před konkurencí. Svědčí o tom i ICANN akreditace o kterou zbytek českých registrátorů neměl zájem.

  2. Jenda O. říká:

    Někdy v roce 2008 jsem si vytvořil vlastní webovou aplikaci, která je přístupná odkudkoli, kde je www. Tato aplikace mi slouží k ukládání hesel a už.jmen + pár dalších nezbytně nutných informací, které souvisí se zřízením nějakého přístupu někam pomocí www. Tyto údaje je možné stáhnout např do mobilního telefonu, a používat je i offline. Když do mojí aplikace přidávám nové už. jméno a heslo tak vždy volím jiné heslo popřípadě i uživatelské jméno než některé již existující. Není to nikterak časově ani jinak zatěžující činnost a domnívám se, že když má mít heslo význam, tak bych ho neměl mít pro všechný přístupy stejné. Z toho důvodu jsem nikdy nepochopil vaši snahu s mojeID…stejně tak nechápu jiné pomahače typu Lastpass apod…

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..