Další ocenění pro CZ.NIC

Snad mi laskaví čtenáři toho blogu odpustí, když si dovolím nás trochu pochválit. Po nedávném vyznamenání za projekt BIRD jsme totiž byli oceněni i za naši práci v oblasti DNSSEC. Než se ale dostanu k věci, dovolte mi trochu teorie. Nedávno proběhl finální výběr kandidátů pro funkci TCR (Trusted Community Representatives). Tito důvěryhodní zástupci komunity budou jednak dohlížet nad procesem podpisu kořenové zóny a jednak budou mít v držení kousky klíče, které bude možné použít pro obnovení provozu v případě kompletní havárie.

První funkce byla pojmenována Crypto Officer (CO); těch je sedm pro každou lokalitu, tedy celkem 14. Tito Crypto Officers (minimálně dva) se budou účastnit aktivace HSM (Hardware Security Module), ve kterém je uložena soukromá část KSK klíče. Každý Crypto Officer bude mít v držení klíč k trezoru, kde jsou uloženy přístupové údaje k HSM. Počáteční funkce CO bude pouze dočasná pro první inicializaci HSM modulu. Pokud se dotyčný ve funkci osvědčí, bude s velkou pravděpodobností zvolen pro celý další rok.

Druhá funkce byla nazvána Recovery Key Share Holders; těchto RKSH je přesně sedm. Tito lidé budou mít v držení část klíče, pomocí kterého bude možné obnovit zálohu HSM modulu v případě havárie. Každý RKSH dostane Smart Card – kartu, kterou uloží na bezpečné místo. V případě kompletní havárie HSM se budou muset sejít tito držitelé (pět ze sedmi) a společně obnovit chod HSM zařízení ze zálohy.

No a v čem je to ocenění pro nás? Jedním z těchto důvěryhodných zástupců komunity (konkrétně Recovery Key Share Holder) se stal Ondřej Surý, vedoucí laboratoří CZ.NIC. To je rozhodně skvělá zpráva a právě ono ocenění CZ.NICu i osobně Ondřeje za usilovnou práci na projektech spojených s DNSSECem.

Nyní už jen zbývá doufat, aby trochu opožděný podpis kořenové zóny dopadl dle plánu. Zástupce CZ.NICu bude rozhodně u toho.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (2)

  1. Jan Baroš říká:

    Gratuluju, to je krásná pocta a myslím i zasloužená za práci, kterou pro českou doménu a rozvoj českého internetu odvádíte.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..