Dáme se brzy nejlevnější cestou?

Kolegové z registru domén ve Velké Británii nedávno vyvinuli a vypustili aplikaci Enumdroid pro telefony s operačním systémem Android. Enumdroid při každém vytočení čísla pošle dotaz do DNS na ENUM záznamy a pokud nějaké najde (což bohužel není zrovna častý případ), zobrazí možnosti jak volat přes internet. Uživatel si potom může vybrat cestu, kterou chce zvolit.

Enumdroid je velmi pěknou ukázkou a „propagací“ ENUM, ale je to zároveň i první krůček i k něčemu mnohem zajímavějšímu – ke směrování nejlevnější cestou (tzv. least cost routing). To by znamenalo, že telefon dokáže podle přednastavených pravidel vyhodnotit, která cesta je v daném okamžiku nejlevnější a rovnou touto cestou bude směrovat hovor. Představte si např. takováto pravidla:“Pokud je přihlášeno k WiFi a číslo je v ENUM, volej vždy přes internet.“, „Pokud je přihlášeno k WiFi , číslo není v ENUM a je to pevná linka, volej pomocí VoIP operátora“ a „Pokud není v dosahu WiFi a číslo je mobilní, volej přes GSM.“.

Soubor takovýchto pravidel by si mohl nadefinovat uživatel sám, ale pravděpodobněji by jej dostal přímo od některého z operátorů. Navíc pokud by taková aplikace uměla pracovat třeba s tím, že by počítala provolané minuty a dokázala tedy využívat volné minuty v rámci tarifů mobilních operátorů, dostali bychom se ještě dále na zcela jinou úroveň té nejlevnější cesty. Každopádně pokud by se toho někdo chtěl ujmout, zdrojový kód Enumdroid je k dispozici.

PT

Autor:

Komentáře (5)

 1. Martin říká:

  Jenže se zapnutou Wifi T-mobile G1 umře za méně než 24 hodin. A aplikace si nemůže Wifi zapnout a vypnout sama.

  Takže nějaká budoucnost by v tom být mohla, ale nejdřív se musí změnit HW telefonu, zvýšit kapacita baterií a vylepšit možnosti Android OS.

 2. Pavel Tůma říká:

  HW telefonu rozhodne neni optimalni, ale ktery je? Sam bych pridal spoustu dalsich veci, ktere se mi na HW G1 nelibi – mizerne zpracovani, vrze to, je to velikosti „cihla“ apod. Android OS ale uz v tuto chvili na funkcionalitu smerovani nejlevnejsi cestou staci a neni treba cekat na jeho vylepseni. Navic si myslim, ze toto bude muset byt extra aplikace nejake treti strany, protoze nemyslim, ze ani Google ani operator, od ktereho si pristroj koupite, budou mit zajem toto zabudovat primo OS. Takze primo v Androidu samotnem bych na toto nespolehal.

 3. Zviratko říká:

  tohle uz maji v sobe windows mobile (tusim od verze 6) a operatori to bezne ve svych ROMkach zakazuji, rezou a ruzne jinak kripli – jak to dopadne je jasne…

 4. Zviratko říká:

  … tedy pardon, nemyslel jsem na ENUM ale na podporu pro VoIP a dialplany (pokud ma kontakt GSM cislo + SIP a telefon je na WiFi + neni vikend, tak volej pres SIP). Nastaveni silene (skoro nedokumentovane XML). a krome vanilla ROM opravdu vicemene nezprovoznitelne.

 5. mmmm říká:

  Zviratko: Uživatel si jednoduše nainstaluje aplikaci Enumdroid + Sipdroid a nějakému kriplení operátorem se může vysmát, operátor naštěstí nemá možnost na Androidu zakázat instalaci third-party aplikací. Navíc jak Android tak i tyto aplikace jsou opensource, takže proti tomu operátor opravdu nic nezmůže.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..