Malé (a nevýznamné) IPv6 překvapení

Jak už bylo mnohokrát řečeno (třeba zde), pomalu docházejí volné bloky IPv4 adres. Přechod na IPv6 rozhodně neprobíhá zrovna „nadzvukovou“ rychlostí a tak je poměrně překvapující následující statistika, která popisuje strukturu DNS dotazů přicházející na name servery CZ.NIC.

Statistika dotazu na .cz DNS servery

Jak je vidět dotazy týkající se IPv6 (AAAA a A6), tvoří už dnes skoro 20 % celkového provozu nebo pokud porovnáme s odpovídajícím IPv4 dotazem, je to dokonce 25 %. To není málo. Abychom se ale nedívali na svět příliš růžovými brýlemi, podíváme-li se za stejné období minulého týdne na návštěvníky www.nic.cz, tak situace už vypadá zcela (a bohužel i očekávaně) jinak. Zatímco přes IPv4 přišlo 8041 unikátních uživatelů, přes IPv6 jen 32, tedy 0,3 %. A to už není žádná sláva :(

Pavel Tůma (PT)

Autor:

Komentáře (3)

 1. sh říká:

  A to nesporně většina IPv6 dotazů bude z akademických sítí…

 2. petr_p říká:

  Čísla v podstatě říkají, že 25 % strojů umí IPv6, ale jen 0,3 % má IPv6 připojení. (Odhledneme-li od nereprezantivnosti návštěvníků webu CESNETu.) Otázka je, kolik procent bude potřeba, aby ISP začali IPv6 nabízet.

  Mimochodem zaráží mě naprostý nedostatek NS dotazů v porovnání s A/AAAA. To mají všichni doménu jen na vizitku?

 3. majkls říká:

  Těší mě, že se o IPv6 někdo zajímá. Jsem rád, že se víří hladina. Třeba to dojde někomu dříve, než bude průšvih (A day when routers die) :).

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..